1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inn [45]
3 years ago
14

Tengo ___ . Necesito agua.

Mathematics
2 answers:
ankoles [38]3 years ago
8 0

Answer:

What does that mean?

Step-by-step explanation:

melamori03 [73]3 years ago
6 0

Answer:

<em>sed</em>

Step-by-step explanation:

Hope this helps!!!

You might be interested in
4w-3(-5z+2w)-2z
Alekssandra [29.7K]
The answer is 13z - 18
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Compare 3 + (–4) to (–4) + 3. What happens to the sum when the addends are reversed?
slamgirl [31]
The sum stays the same??? I’m pretty sure that’s the answer
6 0
3 years ago
Can Someone plz help? Thx
Andreyy89

Answer:

7. 2355 m

8. 1570 km

9. 157 cm

10. 40.82 m

Step-by-step explanation:

The circumference of a circle is pi * diameter or 2 * pi * radius.

If you are given the diameter, just multiply it by pi, 3.14.

If you are given the radius, then multiply the radius by 2 and then by pi, 3.14.

7. d = 750 m

circumference = pi * d = 3.14 * 750 m = 2355 m

8. d = 500 km

circumference = pi * d = 3.14 * 500 km = 1570 km

9. r = 25 cm

circumference = 2(pi)r = 2 * 3.14 * 25 cm = 157 cm

10. r = 6.5 m

circumference = 2(pi)r = 2 * 3.14 * 6.5 m = 40.82 m


8 0
3 years ago
Alyssa fed her dog 2/3 cup of dog food in the morning and another 5/8 cup in the evening. How much did her dog eat over the cour
kotegsom [21]
1 7/24 is the correct answer I will show you how to get it if needed.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The photography club decided to go on a field trip to the Andy Warhol museum. They had to break into smaller groups once they go
Diano4ka-milaya [45]
A)
Let x represent the cost of 1 student, and y the cost of 1 teacher.

B)
In the first group, there's 25 students and 2 teachers. Their total cost is $97.50
So 25x + 2y = 97.50
In the second group, there's 32 students and 3 teachers. Their total cost is $127
So 32x + 3y = 127

We get the following system of equations:
25x + 2y = 97.50 (1)
32x + 3y = 127 (2)

C)
25x + 2y = 97.50 (1)
32x + 3y = 127 (2)

In equation (1)
25x + 2y = 97.50
25x + 2y - 2y = 97.50 - 2y
25x = 97.50 - 2y
25x / 25 = 97.50/25 - 2y/25
x = 3.9 - (2/25)y

In equation (2), let's replace x by its algebraic value
32x + 3y = 127
32(-2/25y + 3.9) + 3y = 127
11/25y + 124.8 = 127
11/25y + 124.8 - 124.8 = 127 - 124.8
11/25y = 2.2
(11/25y) / (11/25) = 2.2 / (11/25)
y = 5

x = -2/25y + 3.9
x = -2/25 * 5 + 3.9
x = 3.5

So the cost of each student is $3.5, and the cost of each teacher is $5.

Hope this helps! :)




4 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the asymptotes of the graph of f(x) ?
    9·1 answer
  • Find the product of 0.032 and -1.9
    13·1 answer
  • A line includes the points (4,10) and ( - 2, - 8). what is its equation in point-slope form?
    15·1 answer
  • State the properties of the Normal Probability Distribution<br> in own word.
    15·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • 00:00
    8·2 answers
  • 10. Reka Rahim is employed at a restaurant. She has family medical coverage through the company's group
    9·1 answer
  • A. one solution <br> B. infinitely many solutions <br> C. no solution
    6·1 answer
  • A translation moves P(0,5) to P'(3,1). What are the coordinates of the image
    9·1 answer
  • How can you a tell when a graph is increasing
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!