1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sunny_sXe [5.5K]
2 years ago
6

What is a name for the marked angle?

Mathematics
2 answers:
valentina_108 [34]2 years ago
4 0
EAF, because to find the marked angle, you find the letters of the lines the angle is a part of.
Kaylis [27]2 years ago
3 0

Answer:

E A F

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You buy 6 pounds of apples for $33. what is the cost of 10 pounds of apples?
n200080 [17]
10 lbs of apples will cost $55

This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.

I hope I helped :)
7 0
3 years ago
Where is the blue dot on the number line?
Keith_Richards [23]

Answer:

-11.3

Step-by-step explanation:

You start off at -11 and count down and it ends up at -11.3

5 0
3 years ago
the probability that your ticket will be chosen in a drawing is 6% there are 250 tickets in the drawing how many tickets are you
julsineya [31]
No the answer should be 15 tickets. 250x0.06=15. number of tickets multiplied by percentage (in decimal form) to find what 6% of 250.
6 0
3 years ago
Marcos has 78 toys cars he arranged the toys car into 6 days equal groups
fenix001 [56]

Answer: 13 groups

Step-by-step explanation:

78/6 = 13

6 0
3 years ago
Need help with this geometric question
Komok [63]

Answer: A

Step-by-step explanation:

V=\frac{1}{3}Bh\\\\V=\frac{1}[3}(6.3)(2.4)(3.6)=\boxed{18.144}

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Candy is on sale for $0.75 each. You have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pi
    14·1 answer
  • Can someone please help me on this one.
    13·1 answer
  • Out of 45%, 9/5, 50%, 65/100, 35% and 55/100, which one of those is the largest?
    5·2 answers
  • What is 2(2x-1) = 3(x-1)
    11·1 answer
  • Reflect the point (-7, -9) across the x-axis: Then
    10·1 answer
  • 15 years from now Ravi's age will be 4 times his present age what is Ravi's present age​
    8·2 answers
  • The lengths of four insects are 0.02 inch, 1 8 inch, 0.1 inch, and 2 3 inch. List the lengths in inches from least to greatest.
    8·2 answers
  • What do the differences between the points (as shown on the graph) represent?
    10·1 answer
  • For an arithmetic sequence, a35=57. If the common difference is 5. Find a1 and the sum of the first 61 terms.
    9·1 answer
  • Mr Lowry paid $32 for 5 boxes of crayons. How many dollars per box?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!