1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Roman55 [17]
2 years ago
9

Compare the line passing through the points (-2, 9) and (4, 6) to the line given by the equation y= 2/5 x -4.

Mathematics
1 answer:
Licemer1 [7]2 years ago
4 0

Answer:

No relation ( see bottom for detail )

I'm not sure if you want this explanation, but here you go.

Step-by-step explanation:

If you want to find out if the points are on this line, substitute in the values.

y = 2/5x - 4               y = 2/5x - 4

6 = 2/5 ( 4 ) - 4         9 = 2/5 ( -2 ) - 4

6 = 8/5 -4                 9 = -4/5 - 4

6 = 8/5 - 20/5           9 = -4/5 - 20/5

6 ≠ -12/5                    9 ≠ -24/5

After substituting in the values, I've come to the conclusion that these points don't pass through this line.

Solving to find if they are perpendicular, I use the rise/run equation-

y_2 - y_1 over x_2 - x_1

y_2 and x_2 is the second set of points, which then can help determine the slope of two points.

<u>6 - 9</u>

4 - ( negative 2 )    ( this is also equal to adding a positive 2 )

-3 / 6

= -1/2 is the slope of these two points

Comparing the slopes given, I can conclude that the equation and these two points have no relation.

You might be interested in
Car Rentals rents cars and trucks for $25 and $30 a
Sladkaya [172]

Answer:let x be the number of cars, and 7-x be the number of trucks.

25x + 30(7-x) = 195

25x + 210-30x = 195

5x = 15

x = 3

So, 3 cars were not rented. If 7 total vehicles were not rented, 7 - 3 cars = 4 Trucks

4 Trucks were not rented.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I’m supposed to find the slope intercept form. The x intercept is (2,0) and the y intercept is (0,6). I keep getting 6/2. But, t
Lilit [14]

\bf \stackrel{x-intercept}{(\stackrel{x_1}{2}~,~\stackrel{y_1}{0})}\qquad \stackrel{y-intercept}{(\stackrel{x_2}{0}~,~\stackrel{y_2}{6})} \\\\\\ slope = m\implies \cfrac{\stackrel{rise}{ y_2- y_1}}{\stackrel{run}{ x_2- x_1}}\implies \cfrac{6-0}{0-2}\implies \cfrac{6}{-2}\implies -3 \\\\\\ \begin{array}{|c|ll} \cline{1-1} \textit{point-slope form}\\ \cline{1-1} \\ y-y_1=m(x-x_1) \\\\ \cline{1-1} \end{array}\implies y-0=-3(x-2)\implies y=-3x+6

5 0
2 years ago
Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34
Levart [38]

Answer:

1oz cost $0.39 which will be the unite rate

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag of 30 chocolate bars is shared equally among 12 children. which equation could be used to find the number of chocolate bar
IgorC [24]
Let the amount of chocolate bars each child receives be x

X= 30/12
X=5/2
8 0
3 years ago
Rewrite quadratic equation<br> -×^2+2x-10
Lostsunrise [7]
It has no solution because it is not factorable 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Yasmine is serving Icecream with the birthday cake at her party she has purchase 19 1\2 pint of ice cream she will serve 3/4 of
    12·2 answers
  • Anna,Vickie, and Luanna are sisters. Anna is 3 years older thank Vickie, and Luanna is 2 years younger than Vickie. Use v for Vi
    12·1 answer
  • Use the distributive property to simplify: 4 (3m - 6)
    8·1 answer
  • Carpet costs $15 per square yard.
    11·2 answers
  • if the following random numbers were assigned, predict the number of chocolate chip cookies purchased.
    13·1 answer
  • Find the midpoint of the segment with the following endpoints.<br> (2,9) and (8,1)
    12·1 answer
  • Triangle JKL is formed by plotting three points, as shown below. What is the length of side<br> JK?
    8·1 answer
  • · y = -7x-2<br> Y+ 3 = -7x+1<br> (2,3)<br> O<br> no solution<br> an infinite number of solutions
    13·2 answers
  • A parallelogram has four angles that have the same measurements. Is it a square? Choose Yes or No to tell if the answer and expl
    12·2 answers
  • Jenna and Becca were both selling cookies door to door. Jenna sold 8 boxes of cookies for every 3 boxes of cookies Becca sold. C
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!