1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novosadov [1.4K]
3 years ago
11

Harry can read 40 pages in 25 minutes. How many pages can he read in 1 1/2 hours

Mathematics
1 answer:
olasank [31]3 years ago
4 0

Answer:

144

Step-by-step explanation:

40 pages- 25 mins

1.6 pages- 1 min

please mark as brainliest!!<3

You might be interested in
Two customers went to the corner store to buy tacos and medium
DaniilM [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

56

4 0
2 years ago
Carter answered 5% of the questions
Ipatiy [6.2K]

Answer:19/20

1-20=19

1÷20=0.05

0.05=5%

I hope this is good enough:

4 0
3 years ago
23 A racing car used 255 litres of fuel to complete a 340 km race. On average, how many litres of fuel did the car use every 100
stealth61 [152]
255 litres for 340 km
for 1 km = 255/340 litres
for 100 km = 255/340 * 100 = 75 litres
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sheena was organizing items in a scrapbook she took 25 photos and divided them evenly between p pages which algebraic expression
erma4kov [3.2K]
P divided by 25 that depends on how many pages there are on her scrapbook
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Choose which triangle goes into the right category.
Alex787 [66]

Answer:

obtuse cant be a right angle

Step-by-step explanation:

in order to be  obtuse you  have to be more than 90 dagrees

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the interquartile range of the data displayed in this box-and-whisker plot?
    8·1 answer
  • Side ST=5, side US=8, side VW=5, and side XV=8. What side corresponds to side TU and can be used to show that triangle STU is co
    11·1 answer
  • Please answer correctly only
    8·1 answer
  • Express how you know that the sum of any two consecutive triangular numbers is a square number.
    11·1 answer
  • 13/7=u/4 <br> Solve for u please
    13·1 answer
  • A toy company manufactures a certain toy at a cost of $300 per day plus $25 per toy. The company sells the toy for $35. How many
    12·1 answer
  • Easton found a pair of shoes on a clearance rack for 60% off. How much will he pay for the shoes with a regular price of $150
    12·1 answer
  • I've only learned how to solve for a single variable. :')
    15·1 answer
  • X^4+2x^2−63 solve by factoring group
    15·1 answer
  • A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!