1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
3 years ago
9

An expression is shown below.

Mathematics
2 answers:
worty [1.4K]3 years ago
6 0
B. Since she earned 35 (+35), spent 15 (-15), bought a book for $7 (-7) and got 10 dollars from mom (+10)
kondaur [170]3 years ago
5 0
It’s B!
whenever a word problem mentions someone spending money that is subtraction and rewards or gifts are addition :)
You might be interested in
Y=19x+19b solve for b in the literal equation
Ymorist [56]
Y=19x+19b
To solve for b you first need to subtract 19x from both sides giving you:

y-19x=19b


Then, divide by 19 on both sides to get

(y/19)-x=b

So b=(y/19)-x

Hope this helps!!! Follow me :)
3 0
2 years ago
A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
Rufina [12.5K]

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 64

5 0
2 years ago
Factorize: a^2+10ab -75b^2
soldier1979 [14.2K]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify 9 to the power of 2 over 9 to the power of 7 please help someone quick!
Charra [1.4K]

Answer:

1/59049

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is 6 3/4 x 3/5<br><br> A) 54/20<br><br> B) 75/12<br><br> C) 81/20<br><br> D) 9/4
steposvetlana [31]
The answer you are looking for is C my friend
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Ben's Auto Dealer had a sale on Saturday for its new cars. By 10 a.m. 30% of the new cars had been sold. What decimal represents
    6·2 answers
  • Find the sum of the first 100 terms of the sequence: −30, −40, −50, −60 ,...
    7·1 answer
  • Ants are one of the lizard's favorite foods. it can eat 45 ants per minute. how long would it take this lizard to eat 1080 ants?
    7·2 answers
  • Check for Understanding
    12·1 answer
  • At your job, you work a lot of overtime hours. Every hour of overtime that you work, you get paid 1 1 half times your normal pay
    10·1 answer
  • Help for brainliest!
    5·1 answer
  • What is the value of | 7 |?​
    7·2 answers
  • The radius of a circle is 4 meters. What is the angle measure of an arc ​ meters long?
    8·1 answer
  • PLEASEE HELP.!! ILL GIVE BRAINLIEST.!! *EXTRA POINTS* DONT SKIP:((
    6·2 answers
  • Please help me solve this math it’s due in 1 hour
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!