1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sasho [114]
2 years ago
7

1) Chet gets $12 per week as allowance. .

Mathematics
1 answer:
HACTEHA [7]2 years ago
6 0

Answer:

a = 12w

Step-by-step explanation:

His allowance = 12 x The Number of Weeks

You might be interested in
The sum of two positive integers, a and b, is at least 30. The difference of the two integers is at least 10. If b is the greate
spayn [35]
A + b s 30b2a yw



Why?
Because it is
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using the common​ denominator of 56, what is an equivalent fraction for 3/8 and 3/7?
anyanavicka [17]

Answer: \frac{3}{8}=\frac{21}{56}   \frac{3}{7}=\frac{24}{56}

Step-by-step explanation:

In order to get from 8 to 56, we have to multiply by 7.

We always do the same to the top! 3 multiplied by 7 = 21.

In order to get from 7 to 56, we have to multiply by 8.

We always do the same to the top! 3 multiplied by 8 = 24.

5 0
3 years ago
Using known properties, determine if the statements are true or not. Select True or False for each statement. If one pair of con
forsale [732]

Answer:

  • The diagonals of a parallelogram bisect each other.

Step-by-step explanation:

If one pair of consecutive sides of a parallelogram is congruent, then the parallelogram is a rectangle.

  • False. This is rhombus.

The diagonals of a parallelogram bisect each other.

  • True

If a quadrilateral has four right angles, then it is a square.

  • False. It is rectangle.
3 0
2 years ago
7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
Alexandra [31]

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

You are trying to find what's the price per ounce which is the unit rate to find that out you.You first make a fraction then if it's money put it in the numerator ALWAYS and the 7 in the donomenater then make another fraction put 1 in the donomenater since you are trying to find the unit rate then you think 7 divided by what equals 1 and the answer is 7 because 7 divided by 7 equals 1 so now you know what to divide to 10.08 it's 7 so 10.08 divided by 7 equals 1.44.So the price per ounce is $1.44

6 0
3 years ago
Heather drove a constant rate
mrs_skeptik [129]

Answer:

cool

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Joey Chestnut can eat 3 hotdogs in 25 seconds. How many can he eat in a minute? How many can he eat in 10 minutes?
    12·1 answer
  • Which rigid transformation can map abc on to fed
    8·1 answer
  • Which statement best describes her claim?
    13·1 answer
  • Which set of points contains the solutions to the inequality y ≥ 1⁄4x + 5?
    8·1 answer
  • Need a lot of help please
    8·1 answer
  • Georgians bank account has a current balance of -$25 .50 said she deposit under $20 into account each month how much money will
    7·1 answer
  • Can someone help me pls
    10·1 answer
  • When solving secθ=−4.2 for 180°≤θ≤360°, how many possible answers are there?
    10·1 answer
  • Mrs. James needs to have her Jeep repaired but does not want to spend more than $375 for the repairs. The mechanic says that the
    12·1 answer
  • Which term describes BCD
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!