1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
swat32
3 years ago
10

The area of a rectangle is 84 inches. It has a length of x−2 and a width of x+3. What are the dimensions of the rectangle?

Mathematics
1 answer:
REY [17]3 years ago
5 0

Answer:

b 7&12..........................

You might be interested in
Determine the better buy. 12 oz for $2.69 or 16 oz for $2.49?
topjm [15]
12 oz for 2.68 = .22 per unit
16 oz for 2.49 = .16 per unit

the 16 oz for 2.49 is your better deal

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me out with this question!!!
V125BC [204]

Answer:

100

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please check if this is correct?
Solnce55 [7]

Answer:

Just two corrections!  See attached image.

Step-by-step explanation:

The product of 8 and b taken <u>from</u> 10 means begin with 10 and subtract 8b from it.

8 times the difference of 10 and b means find 10 - b first, <u>then</u> multiply by 8.

7 0
3 years ago
Which expression makes the equation true for all values of x? *
zavuch27 [327]

1 and 4 will be the expression that makes the equatio. true for all values of x to prove i have done it in the picture attached in this message

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is -2x – 10 = 4????
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

x = -7

Step-by-step explanation:

-2x - 10 = 4

-2x = 14 | Add 10 to both sides

x = -7 | Divide both sides by -2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • ⅔ = 8⁄₁₂ Yes or No? Are they Equivalent?
    15·2 answers
  • Moon Corp. has a required return on debt of 10 percent, a required return on equity of 18
    10·1 answer
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • Where the points (0,0) Where the x-axis and the y-axis intersect is also called a
    6·2 answers
  • Pre algebra help ( will give brainliest ) sorry if it's hard to see
    11·1 answer
  • (X-2/3)^2+y^2 =36 <br> What is its center? <br> What is its radius
    8·2 answers
  • Please Help need ASAP
    9·2 answers
  • Find the value of x. If necessary, write your answer in simplest radical form.<br> 12<br> 9
    7·1 answer
  • Please help:<br> Find the class width of this graph
    5·1 answer
  • The total income for the Mr. Jones’s apartment building can be represented by the equation 2R minus C minus 2P, where r is the a
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!