1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
3 years ago
14

PLEASE HELP

Mathematics
1 answer:
lisov135 [29]3 years ago
4 0

This college cost and savings calculator is the ideal tool for your college planning needs. It combines a college cost calculator with a 529 college savings calculator. Obtain a personalized projection of your future college costs by entering your child's age, the type of college you're saving for, and your household income. This calculator shows you how much to save for college in a 529 college savings plan. You can adjust the monthly contribution to see how much monthly contributions can compound over time and the percentage of total college costs your savings will cover.
You might be interested in
Which inequality is true for x = 2?
SOVA2 [1]
B is the true inequality
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP
Veseljchak [2.6K]

Answer:

Step-by-step explanation:

intersection = { } no common elements.

union = { b,d,f,a,c,k}

6 0
2 years ago
What is the equation of this line
photoshop1234 [79]

Answer:

y = -\frac{4}{3}x + 4

Step-by-step explanation:

Use the slope-intercept form to write the equation if the line of the graph given.

y = mx + b, where,

b = y-intercept, which is where the line cuts across the y-axis = 4.

m = slope = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1} = \frac{0 - 4}{3 - 0} = \frac{-4}{3}

Substitute m = ⁴/3 and b = 4, into the slope-intercept formula to get the equation of the line:

y = mx + b

y = -\frac{4}{3}x + 4

8 0
2 years ago
Mary bought 4 gallons of milk for $10.00. Jill bought 2.5 gallons for $6.00.
RoseWind [281]

Step-by-step explanation:  

In order to find the better buy, we must find the cheaper unit price or price per gallon.  To find the price per gallon, divide the cost by the number of gallons.

Mary

Mary bought 4 gallons for $11.

The price is $11 and the gallons are 4.

Jill

Jill bought 2.5 gallons for $7.25

The price is $7.25 and the gallons are 2.5

Better buy

Mary paid $2.75 per gallon and Jill paid $2.90 per gallon. 2.75 is less than 2.90, so Mary had the better buy.

3 0
2 years ago
Need help on this question anyone please!
LenaWriter [7]

Answer:

f(3)=2

Step-by-step explanation:

To find f(3), we simply need to find the ordered pair at x=3.

From the graph, we can see that the ordered pair at x=3 is (3,2).

Thus, f(3)=2.

And we're done!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of h?????
    5·2 answers
  • Please help fast!?!?!?!
    14·2 answers
  • Help I don’t get this what is the standard form of y=-2x+3
    10·2 answers
  • Write down the mathematical name of this shape​
    6·2 answers
  • This school year, Alysson has already downloaded 123 assignments from her IPAD to her new Chromebook. These assignments have tak
    12·1 answer
  • DOES ANYONE KNOW THESE BLANKS PLEASE HELP
    15·1 answer
  • HELP ASAP I WILL MARK BRAINLEY
    14·2 answers
  • Find the area of the circle below. Use 3.14 for pi
    10·1 answer
  • Based on past experience, the main printer in a university computer centre is operating properly 90% of the time. Suppose inspec
    15·1 answer
  • How do i figure this out?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!