1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
2 years ago
7

A 9-pack of popsicles costs $4.23. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Rom4ik [11]2 years ago
5 0

Answer:

Unit price is $0.47

Step-by-step explanation:

4.23÷9= .47

You might be interested in
I need help getting the answer
valentina_108 [34]

Answer:

Step-by-step explanation:

The center is at (2,-7). The radius is 2.

(x-2)² + (y+7)² = 2²

3 0
3 years ago
Simplify:<br> -3/8+ (-1/4)
Salsk061 [2.6K]
Answer:

Exact form: - 1/8

Decimal form: -0.125
6 0
3 years ago
What is an equation of the line that passes through the points (0, 3) and (5,-3)?
Arisa [49]

Answer:

The equation of the line that passes through the points (0, 3) and (5, -3) is y = -\frac{6}{5}\cdot x +3.

Step-by-step explanation:

From Analytical Geometry we must remember that a line can be formed after knowing two distinct points on Cartesian plane. The equation of the line is described below:

y = m\cdot x + b (Eq. 1)

Where:

x - Independent variable, dimensionless.

y - Dependent variable, dimensionless.

m - Slope, dimensionless.

b - y-Intercept, dimensionless.

If we know that (x_{1},y_{1}) = (0,3) and (x_{2},y_{2})=(5,-3), the following system of linear equations is constructed:

b = 3 (Eq. 2)

5\cdot m + b = -3 (Eq. 3)

The solution of the system is: b = 3, m = -\frac{6}{5}. Hence, we get that equation of the line that passes through the points (0, 3) and (5, -3) is y = -\frac{6}{5}\cdot x +3.

5 0
3 years ago
11. A recipe calls for 1/2
andreyandreev [35.5K]

Answer:

if jack uses 10 cups of sugar he will need to use 6 tsp of vanilla extract

Step-by-step explanation:

10 devided by 2 1/2= 4

and 1/2 multiplied by 4 is 6

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A box of 15 markers cost is $2.40 how much will a box of 40 marker’s cost
butalik [34]

Answer:

$6.40

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz Answer fast, thanks
    15·1 answer
  • How do you find the domain &amp; range ?
    15·1 answer
  • Find the volume of a frustum of a right pyramid whose lower base is a square with a side 5in. And whose upper base is a square w
    14·1 answer
  • What is the square root of 89​
    7·2 answers
  • In ΔABC, a = 8 and b = 8. If the area of ΔABC is 16, then m∠C may be equal to (1)30 (2)40 (3)50 (4)60?
    9·1 answer
  • On field day nancy jumprd 4 7/12 and abe jumped 3 1/6 how much farther did nancy jump than abe
    9·2 answers
  • Which choice correctly describes this event? Every time I flip a coin / will get tails.
    13·1 answer
  • 0.7x − 0.2 = 8.3x + 7.2
    11·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • Which point is on the graph of the equation y = -3x + 4?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!