1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Basile [38]
3 years ago
15

2. Find the slope, or rate of change, represented in the table below. x -1 0 1 2 3 У -8 3 14 25 36​

Mathematics
1 answer:
kirza4 [7]3 years ago
3 0

Answer:

11

Step-by-step explanation:

slope is change in y over change in x. so, if x is increasing by one every time and y is increasing by 11, then the slope is 11/1, which we write as 11.

You might be interested in
An observer for a radar station is located at the origin of a coordinate system. Find the
Korvikt [17]

Answer: 0.4 >-8 /9(8+7)

Sorry if it isn't correct!!

5 0
2 years ago
What is the difference between intermediate algebra and algebra 1?
Igoryamba
Algebra 1 just really teaches you the basics of algrebra
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify 10/16 to the lowest terms and find an equivalent fraction that has a denominator of 32.
Natalija [7]

Answer:

5/8,  20/32

Step-by-step explanation:

Divide 10/16 by 2 as that is the GCF (greatest common factor) = 5/8

To find an equivalent fraction with a denominator of 32 multiply 10/16 by 2 = 20/32

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Aleks [24]
<h2>Question:</h2>

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

<h2>Answer:  Yes you can afford </h2><h3></h3>
7 0
2 years ago
$18.99 with the discount of 30% off
ASHA 777 [7]
So you would do .30 multiply that by 18.99 and your answer would be 5.69
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help explain each problem thank you have a great day
    5·1 answer
  • What is 469019 nearest 100
    7·1 answer
  • What is 12/32 simplified?
    15·2 answers
  • For every line segment there is exactly one midpoint. True or False
    7·1 answer
  • Resuelve estas ecuaciones<br> 1. x I 6 = 14<br> X=
    8·1 answer
  • Given that f(x) =19x2 +152 solve the equation f(x) =0
    11·1 answer
  • Simplify the following expression: 2(3 + a) + 6(a + 2)
    11·2 answers
  • An aircraft costs $2954 dollars per hour to operate. The algebraic expression 2954t gives the total cost to operate the aircraft
    12·1 answer
  • Solve the following for y:<br> p(t + 4) = 2y
    7·1 answer
  • Simplify the expression. Write your answer using decimals.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!