1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hoochie [10]
2 years ago
14

Write the equation of the line that passes through (−3, 5) and (2, 10) in slope-intercept form.

Mathematics
1 answer:
Paladinen [302]2 years ago
7 0

Answer:

gradient =y2-y1÷x2-x1

=10-5÷2-(-3)

1

y-y1=m(x-x1)

y-5=1(x-(-3))

y=x+2

You might be interested in
the sales tax on the purchase of a futon is 33.53.if the tax rate is 7%,find the purchase price of the futon.
Nesterboy [21]
2.3471 or 2 dollars and 35 cents
5 0
3 years ago
Whats the G.C.F for 25 and 40 help me
Kisachek [45]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

G.C.F means greatest common factor

this means the highest number that will go into both 25 and 40

5 is the highest number that will divide into both

6 0
1 year ago
You rent an apartment that costs
Phoenix [80]

Answer:

2,309.2

This could be wrong but I'm pretty sure it's right

4 0
2 years ago
Anthony Patella earns $325 a week working part-time at his uncle's restaurant. How much does he make in a
GaryK [48]
Anthony earns $16,958.5 in a year because,since there is 52.18 weeks in a year, you have to multiply 52.18 x $325 to find out how much money he made in a year.
6 0
3 years ago
What is the unit rate of 15 and 2
Katena32 [7]
Https://www.khanacademy.org/math/in-sixth-grade-math/ratio-and-proportion/unitary-method/v/finding-unit-rates
4 0
3 years ago
Other questions:
  • ABC and EBF are a pair of vertical angles; mABC = 3x + 8 and mEBF = 2x + 48. What are mABC and mEBF?
    12·1 answer
  • A café owner is designing a new menu and wants to include a decorative border around the outside of her food listings. Due to th
    12·2 answers
  • I'm so lost on all my homework I've been absent do to illness someone plz help me with this page
    5·1 answer
  • Please help, I’ll give you a Brainly
    14·1 answer
  • Find the value of X ?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP NEEDED QUICK​
    12·1 answer
  • Mrs. Coughlin bought 2.25 pounds of turkey at $4.96 per pound and 0.75 pound of provolone cheese at $5.20 per pound. If Mrs. Cou
    8·1 answer
  • Jalil is training for a marathon. On Monday, he biked 7.2 miles from his home to a park where he ran 10 laps on a path around a
    13·1 answer
  • Kiki has read
    8·1 answer
  • What is the ratio of 12 minutes to hour?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!