The Dolphins football team gained 16 yards on their first play, then lost 11 yards on the next play. Write an addition expression to represent this situation. Find the sum and explain its meaning.
Answer: On the first play, Dolphin's football team gained 16 yards.
On the 2nd play, Dolphin's football team lost 11 yards.
Therefore, the addition expression to represent this situation is:

The sum of this expression is:

Therefore, we can interpret it as: Dolphin's football team gained 5 yards over the 2 plays
To find the unit price of each bag, divide each cost by the weight to find the cost of shrimp per pound.
For the 2.12 pound bag: 14.75 / 2.12 = $6.96 (rounded to the nearest cent)
For the 3.77 pound bag: 24.99 / 3.77 = $6.63 (rounded to the nearest cent)
You can tell that buying the 3.77 pound bag is better based on the unit price because of 6.63 < 6.96.
Expand the following:
(s^2 - t^(-2))/(s - 1/t)
(s^2 - t^(-2))/(s - 1/t) = s^2/(s - 1/t) - (1)/((s - 1/t) t^2):
Answer: s^2/(s - 1/t) - 1/(t^2 (s - 1/t))
Answer:
Eu axo q é antigo isso
Step-by-step explanation:
Answer:
a(x-h)^2 + k
Step-by-step explanation:
the ^ is a power sign so to the power of 2