1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexdok [17]
3 years ago
11

Find the value of y (view picture below)

Mathematics
1 answer:
bekas [8.4K]3 years ago
7 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

Apply the formula A^2 + B^2 = C^2

13^2 = 169

12^2 = 144

169 - 144 =  25

Square root of 25 is 5

You might be interested in
PLEASE HELP ME WITH THIS ONE QUESTION
vesna_86 [32]

Answer:

option C

Step-by-step explanation:

Total number of items = 5

Number of items to choose = 2

Therefore, the number of combinations is

                                                       5C_2 = \frac{5 \times 4}{1 \times 2} = 10

6 0
3 years ago
Which one of the following would most likely have a negative linear correlation coefficient?
Alja [10]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

RATE BRAINLIEST IF RIGHT

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write each ratio in simplest form 3 in. to 2 ft
Degger [83]
1ft=12in\to2ft=24in\\\\3in:2ft=3in:24in=3:24=\dfrac{3}{24}=\dfrac{3:3}{24:3}=\dfrac{1}{8}=1:8
4 0
3 years ago
PLS HELP PLS brain if correct 100 points!,
Cloud [144]

Answer:

The first and last one.

Step-by-step explanation:

you can't see over him

she is the same age

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If I invest $1400.00 in a stock that’s worth $8200 how much do I own of that?
Sholpan [36]
No clue I’m not great at math but you will figure it ou
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jacob is tiling his square walk with square tiles. He is able to fit 5 tiles up and 5 tiles across. If each tile has a length of
    9·1 answer
  • Cubic bins with closed tops are used to transport melons to the farmers market. The edge length of each bin is 1.5 m.
    13·2 answers
  • What percent of 82.5 is 21.12
    14·2 answers
  • 2 − 10n = 2 + 4n<br> What does n equal?
    14·2 answers
  • 2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
    8·1 answer
  • F(x)=(-3x+2) and g(x)=(2x^2-5x-1)
    11·1 answer
  • You need to solve for x and y .
    7·1 answer
  • What is the angle relationship?<br> is it congruent or supplementary<br> what’s the equation
    10·1 answer
  • Help ASAP PLEASEEEE help help
    8·1 answer
  • YO HELLO I NEED HELP WITH THIS
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!