1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Umnica [9.8K]
2 years ago
6

This is from the same project that I was struggling with and was similar to the other problem but I couldn't figure it out.

Mathematics
1 answer:
almond37 [142]2 years ago
5 0

9514 1404 393

Answer:

  y = -1/4x^2 -3/2x +3/4

Step-by-step explanation:

You know that vertex form is ...

  y = (1/(4p))(x -h)^2 +k

for a focus-vertex distance of p and a vertex of (h, k).

Here, the focus-vertex distance is 2-3 = -1 (difference of y-coordinates), and the vertex is (h, k) = (-3, 3). This means the vertex form equation is ...

  y = -1/4(x +3)^2 +3

Expanding the square gives ...

  y = -1/4(x^2 +6x +9) +3

  y = -1/4x^2 -3/2x +3/4

_____

<em>Additional comment</em>

The square of a binomial is ...

  (x +a)^2 = x^2 +2ax +a^2

You might be interested in
Answer??? please please
SCORPION-xisa [38]

Answer:

58 = <1

Step-by-step explanation:

The sum of the opposite interior angles of a triangle is equal to the exterior angle

101 = 43+ <1

Subtract 43 from each side

101- 43 = <1

58 = <1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for side BC pls help
defon

Step-by-step explanation:

hope this helps you with the question

6 0
3 years ago
Please help ASAP!!!! What is the length of BC?
MatroZZZ [7]

Answer:

x=24

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Josiah and his children went into a grocery store and he bought $15 worth of peaches and mangos. Each peach costs $0.50 and each
Westkost [7]

<em><u>Step</u></em><em><u>•</u></em><em><u>BY</u></em><em><u>•</u></em><em><u>Step</u></em><em><u> </u></em><em><u>Explanation</u></em><em><u>~</u></em><em><u>|</u></em>

<em><u> </u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em>

y=1.50

x=0.50

¹

1.50

1.59

______+

3.00

0.50

_____+

<em>3.50</em>

<h2><em><u>Answer</u></em><em><u>:</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>~</u></em></h2>

<em><u>3.50</u></em>

<em><u>HOPE</u></em><em><u> </u></em><em><u>IT</u></em><em><u> </u></em><em><u>HELPSS</u></em>

8 0
2 years ago
20 oz. of taco meat is $5.36 find the unit price
tensa zangetsu [6.8K]

Answer: $0.268

Step-by-step explanation: 5.36 divided by 20 = 0.268

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Devon decided to rewrite the quadratic equation so that it could be simplified into a square in order to find the zeros.
    7·2 answers
  • The temperature in Mr. Garcia's fish tabk is 7°C at 1pm Ms. Pennington places an icepack in the tank , causing the temperature o
    10·1 answer
  • Please help me solve this?
    5·1 answer
  • HELP please and HURRY
    11·1 answer
  • Solve application problems using radical equations. How far from the base of the house do you need to place a 13-foot ladder so
    8·1 answer
  • Find the value of a and b so that the pair of values (2, -3) is a solution of the system
    9·2 answers
  • Help me with this 4 2/7÷1 1/4
    15·1 answer
  • What is the minimum?<br><br> Awnsers: <br> 48<br> 50<br> 45<br> 49<br> 34
    15·1 answer
  • (b) Work out an equation of the straight line that passes through (9, 2) and (3,5)<br> [3 marks]
    13·1 answer
  • 5. Kal Tire installs automobile tires on a first-come first-served basis. A random sample of 50 customers experienced an average
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!