2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
Answer: 11 servings
Step-by-step explanation:
To get the number of servings, all we need to do is divide 8 1/4 by 3/4
converting 8 1/4 to improper fraction will yield 33/4
8 1/4 ÷ 3/4
=33/4 ÷ 3/4
= 33/4 ÷ 4/3
The 4 at the numerator will cancel the 4 at the denominator. we will be left with;
=33/3 =11
Therefore, there will be 11 servings.
To find a percentage, you the decimal point in the percent two places to the right 16% = 0.16. Then multiply.
0.16 • 400 = 64
16% of 400 = 64
The correct answer is 14yds
Answer:
x=-2
Step-by-step explanation:
add 18 to both sides, simplify, add 6x to both sides, simplify, divide both sides by -12.then simplify again... I hope that helps...