1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
3 years ago
15

Five friends each spent the same amount of money, x, on school supplies. They expected to spend a total of $130, but the actual

Mathematics
2 answers:
Nadusha1986 [10]3 years ago
8 0

Answer:

its the second option

Step-by-step explanation:

hope this helps

ioda3 years ago
3 0
Answer don’t listen to me I need points
You might be interested in
Examine the expression. 17x - 34 Which is an equivalent expression? O 17*(1 + ) O 17x (1-2) O 17+(1-1) O 17*(1 + 2)​
mixer [17]

Answer:

17(x-2)

Step-by-step explanation:

Given the expression

17x - 34

We are to factorize it

Get their factors

17x = 17 * x

34 = 17 * 2

Since 17 is common to both factors, hence 17 is the GCF

17x - 34 = 17(x - 2)

Hence the equivalent expression is 17(x-2)

8 0
3 years ago
How many 1/20 in 7/8
MariettaO [177]

Answer:

17.5

Step-by-step explanation:

when you divide the two together you get 17.five

7 0
3 years ago
What does opposite rays mean (geometry)
andreev551 [17]
A line with arrows that points opposite from each other.<span />
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
X2-9=0<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%5E%7B2%7D%20%20-%209%20%3D%200%20" id="TexFormula1" title="x^{2} - 9 = 0 " alt="x
ludmilkaskok [199]
X= 3 or x= -3

this question has 2 solutions due to the variable, hope this helps! pls mark brainliest!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
NOW ANSWER PLS<br> SLOPE
algol13

Answer: For first page only.

1. 3

2. 1/2

3. -5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • I need some help with a Math question. I'm not sure how to work it out. All help appreciated.
    11·1 answer
  • A
    5·1 answer
  • Jesse makes $35 each day working at Pizza Tent plus an additional $3 per pizza that he delivers. If his paycheck for yesterday w
    10·1 answer
  • 12,000 ib. =______ T
    15·2 answers
  • What is the value of this expression when x=-1 and Y = 2?<br><br> 4x^3y^2
    11·1 answer
  • Answer and explain how you gotttt it please
    8·1 answer
  • The vertices of AMNO are M (1,3), N (4,9), and O (7,3). The vertices of APQR are P (3,0), Q (4,2), and R (5,0) Which conclusion
    13·1 answer
  • Answer the question please ​
    10·1 answer
  • What is the additive inverse of the number given below?<br> 6
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!