1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolezko [41]
3 years ago
13

4b. Laura has a 12-foot ladder. The safety instructions recommend the

Mathematics
1 answer:
faltersainse [42]3 years ago
6 0
Can you take a photo the answer please
You might be interested in
Solve y = −23(x + 9) + 4 for x when y = 0.
Vlad [161]

Answer:

x = -203/23

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right  

Equality Properties

  • Multiplication Property of Equality
  • Division Property of Equality
  • Addition Property of Equality
  • Subtraction Property of Equality<u> </u>

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

<em>Identify</em>

y = -23(x + 9) + 4

y = 0

<u>Step 2: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. Substitute in <em>y</em>:                                                                                                  0 = -23(x + 9) + 4
  2. [Subtraction Property of Equality] Subtract 4 on both sides:                        -4 = -23(x + 9)
  3. [Division Property of Equality] Divide -23 on both sides:                                4/23 = x + 9
  4. [Subtraction Property of Equality] Subtract 9 on both sides:                        -203/23 = x
  5. Rewrite:                                                                                                             x = -203/23
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ohhhh please help me I have a really bad grade in math
-Dominant- [34]

1) C 2) B I hope this helps!

4 0
3 years ago
Kiara made a square baby blanket she decided to add one foot of material to one side then cut 4 inches of material off from the
schepotkina [342]

Answer:

Step-by-step explanation:

960 which is the area u divide by the one foot which is 144 square units to get your answer,6.66666666667

8 0
2 years ago
There are 8 watermelons and 6 apples in the shopping cart. What is the ratio of
Anestetic [448]
<h2><u>RATIO</u></h2>

<h3><u>\underline \mathcal{PROBLEM:}</u></h3>

» There are 8 watermelons and 6 apples in the shopping cart. What is the ratio of apples to total fruits? Be sure to write your answer in lowest terms.

<h3>\underline{ \mathcal{ANSWER:}}</h3>
  • \blue{ \bold{4:7}}

— — — — — — — — — —

<h3>\underline{ \mathcal{EXPLANATION:}}</h3>

Based on the problem, there are 8 watermelons and 6 apples in the shopping cart. So,

  • \sf \: Apple =  \green6

  • \sf \: Watermelon = \green 8

  • \sf \: Total \:  Fruits= \green {14 }

Therefore, the ratio of apples to total fruits is 8:14 and its lowest term is 4:7.

_______________∞_______________

3 0
3 years ago
(a) Predict the median income of a region in which 30% of adults 25 years and older have at least a bachelor's degree.
Step2247 [10]

Answer:

(a). $35746. (b). Higher.

Step-by-step explanation:

(a). Given that the least-squares regression equation is y = 7163x + 14242. Also, in the question above we are given that y is the median income and x is the percentage of 25 years and older with at least a bachelor's degree in the region, that is to say that the value of x = 30.

Therefore, y = 7163x + 14242.

y = (7163 × 30) + 14242.

y = $35746.

(b). The condition for our x is; 28.7 percent of adults 25 years and older have at least a bachelor's degree.

Then, y = (7163 × 28.7) + 14242.

y = $34814.

Hence, we have the median income in this region = $38,163 HIGHER than $34814.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Geometry help!! Please!!
    5·1 answer
  • If the percent of discount is 55% and the sale price is $60 what was the original price
    6·1 answer
  • 10) Write an expression: the quotient
    7·1 answer
  • I’ll give brainliest! I need this answered by tomorrow!!
    7·1 answer
  • BRAINLIEST ANSWER OFFERD IS CORRECT!! THANKS!!!
    10·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • Select “Rational” or “Irrational” to classify each number.
    5·1 answer
  • I need the correct answers help pls
    10·2 answers
  • 5) For the fraction 3/25, (a) write a percent and (b) write a decimal.
    12·1 answer
  • A circle has a radius of 98 units and is centered at (5.9,6.7) write the equation of the circle
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!