1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
3 years ago
6

An 8-quart jug of water costs $6.08. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
padilas [110]3 years ago
3 0

Answer:

$0.19 cents

Step-by-step explanation:

First, find how many cups are in 8 quarts.

1 quart is 4 cups, so to find the number of cups, multiply 8 by 4:

8(4)

= 32 cups

Then, to find the price per cup, divide the cost by the number of cups:

6.08/32

= 0.19

So, the price per cup is $0.19 cents

You might be interested in
Last question need to be answered
shepuryov [24]
The answer would be 110 degrees. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round the following number as indicated 106,513
Salsk061 [2.6K]

Answer: i will put the answer as a comment but what are you rounding to

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine if the two triangles are congruent. If they are, state how you know.
IRISSAK [1]

Answer:

AAS

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
4/6, 7/12, 5/10
Elden [556K]
In order from least to greatest: 
5/10 , 7/12 , 4/6 
You have to find a common denominator of all 3 numbers which is 60 and then you proceed with the next steps. 
7 0
3 years ago
5,000 lb equals how many tons
matrenka [14]
5000 pounds is equal to 2.5 tons because 1 ton is equal to 2000 pounds

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A circle has its center at the center of a square with 26-inch sides. Using 3.14 for pi, find the area of the square not covered
    5·2 answers
  • An isosceles trapezoid has a perimeter of 34 millimeters. Its shorter base measures 4 millimeters and its longer base measures 6
    10·1 answer
  • Determine the following angle measures.<br> mZM=<br> mXL =
    14·1 answer
  • In fifteen minutes, greg's sailboat went 3/6 mile, gina's sailboat went 6/6 mile, and Stuart's sailboat went 4/6 mile. Whose sai
    14·2 answers
  • How to factor g2 − 32g + 256
    14·2 answers
  • the function f(x)= x+3 represents the length of a rectangle. the function g(x)=12x-5 represents the width of the rectangle. use
    10·1 answer
  • Can anyone help me answer this ?
    11·1 answer
  • 70 students per 2 teachers
    8·2 answers
  • List of sides in order from shortest to longest 
    6·1 answer
  • 4
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!