1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
2 years ago
6

An 8-quart jug of water costs $6.08. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
padilas [110]2 years ago
3 0

Answer:

$0.19 cents

Step-by-step explanation:

First, find how many cups are in 8 quarts.

1 quart is 4 cups, so to find the number of cups, multiply 8 by 4:

8(4)

= 32 cups

Then, to find the price per cup, divide the cost by the number of cups:

6.08/32

= 0.19

So, the price per cup is $0.19 cents

You might be interested in
Which number line represents the solutions to 1-2x1 = 4?
kaheart [24]

Answer:

Third option: x = -2 and x = 2

Step-by-step explanation:

Given:

|-2x|=4

For a modulus function, if |f(x)|=a, then,

f(x)=\pm a

Here, f(x)=-2x, a=4

∴ -2x=\pm 4\\ -2x=-4\textrm{ or } -2x=4\\ x=\frac{-4}{-2}\textrm{ or }x=\frac{4}{-2}\\ x= 2\textrm{ or }x=-2

Therefore, the third option is the correct answer as the graph has x values as -2 and 2

8 0
3 years ago
I will give brainliest
Angelina_Jolie [31]

Answer:

A,B,D

Step-by-step explanation:

plz mark brainliest

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write the explicit formula for the geometric sequence.<br><br> a1 = -5 a2 = 20 a3 = -80
Anni [7]
a_1 = -5;\ a_2 = 20;\ a_3 = -80 \\\\a_2:a_1=r\ and\ a_3:a_2=r\\\\r=20:(-5)=-4\ check\ r=-80:20=-4\\\\a_n=a_1r^{n-1}\to a_n=-5\cdot(-4)^{n-1}=-5\cdot(-4)^{-1}\cdot(-4)^n\\\\=-5\cdot\left(-\dfrac{1}{4}\right)\cdot(-4)^n=\dfrac{5}{4}\cdot(-4)^n\\\\Answer:\boxed{a_n=-5\cdot(-4)^{n-1}\ other\ a_n=\frac{5}{4}\cdot(-4)^n}
6 0
3 years ago
Using the graph, determine the coordinates of the roots of the parabola​
Nimfa-mama [501]

Answer:

(-1, 4)

Step-by-step explanation:

Use of the coordinate plane.

The vertex of the parabola is 1 to the left and up 4.

Think of the vertex as where the curve starts.

6 0
2 years ago
a laptop has a listed price of $511.99 before tax. if the sales tax rate is 8.5%, find the total cost of the laptop with sales t
Fantom [35]

Answer:

$555.51

Step-by-step explanation:

511.99 + 8.5%(43.52) = 555.51

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Evaluate 1/3 m- 1- 1/2 n when m=21 and n=12
    15·1 answer
  • A researcher measured the heights of forty high-school students. The measurements are recorded here.
    9·2 answers
  • Rosario is rolling a six-sided number cube. Rosario rolls the number cube twice. What is the probability that Rosario gets the n
    5·2 answers
  • What is 1 quater of 32
    10·2 answers
  • What expression can you substitute for y in the<br> equation?<br> 2y + x = 5
    7·2 answers
  • On this assignment, round all answers (when necessary) to exactly three decimal places. The numbers of construction workers for
    8·1 answer
  • I’m so confused! Please help! :)
    7·1 answer
  • The eastbound train travels 10 miles per hour faster than the westbound train. After 2 hours, they are 232 miles apart. At what
    9·1 answer
  • How do I find X thanks​
    9·1 answer
  • Change 6.00pm to 24 hours clock time<br><br>use a colon <br><br>​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!