1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anestetic [448]
2 years ago
7

Plzz help me!!!

Mathematics
1 answer:
labwork [276]2 years ago
6 0

Answer:

Can you add a picture or visual model if there is one?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
2 +
Paraphin [41]

Answer:

go study yourself

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Giving brainliest to first correct answer:PPP
tia_tia [17]
The correct answer is 317
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which are two possible reasons for the change within the frog population?
marishachu [46]

The given sequence;–3.2, 4.8, –7.2, 10.8, is a geometric progression common ratio of -1.5.

<h3>What is a geometric series?</h3>

When all the terms of a geometric sequence are added, then that expression is called geometric series.

The given sequence ;

–3.2, 4.8, –7.2, 10.8, …

The common ratio

= -4.8/ 3.2

= - 1.5

The terms having a common ratio of -1.5 best describe the relationship between the successive terms in the sequence of the terms.

Learn more about geometric sequence here:

brainly.com/question/2735005

#SPJ1

7 0
1 year ago
If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound?
Svetach [21]

Answer:

The cost per pound of bananas is $0.84.

Step-by-step explanation:

The question asks to use the given information to set up a proportion and solve for the missing variable.  In this case, we know that the cost of 2 1/4 (or 2.25) bananas is $1.89.  Since they are asking for cost per pound, we can set up a ratio (fraction):

\frac{1.89}{2.25}=\frac{cost}{pounds}

Since the cost of bananas is the same regardless of the number of pounds, we can set up a proportion to find the cost for just one (1) pound:

\frac{1.89}{2.25}=\frac{x}{1}  Where 'x' is the cost.

Using cross-multiplication and division we get:  2.25x = 1.89.  Next, we use inverse operations to divide both sides by 2.25:  2.25x/2.25 = 1.89/2.25.  Solve:  x = 0.84 or $0.84 per pound.  

6 0
3 years ago
A train goes at a constant speed. If it covers 150 miles in 2 1/2 hours,
ololo11 [35]

Answer:

180 miles

Step-by-step explanation:

150/2.5 is 60; 60*3 is 180

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What does it mean if the distance between a point p and a line l is zero? What does it mean if the distance between two lines is
    6·1 answer
  • Jeffrey spent 2/3 hour on his homework how many minutes did he spend on home work
    13·2 answers
  • HELP QUICK<br> Remove grouping symbols and combine like terms.<br> 4a2 - 3[2b - 3b(b - 1)]
    11·2 answers
  • Describe any domain restrictions that make sense for each of these scenarios: The price of a stock fluctuates several times thro
    14·2 answers
  • An introduction to equations x-3=10
    8·2 answers
  • I’m just doing it for my niece but who knows it
    7·1 answer
  • Can someone help me plzzz and thank you
    7·1 answer
  • I’ll give you a brain list !
    8·1 answer
  • What is the length of the hypotenuse?
    5·2 answers
  • Which numerical descriptive measure shows whether two numerical variables have a linear relationship
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!