Answer:
5+23
Step-by-step explanation:
increased by is another word for add
A=$20.20/10gal=$2.02 per gal
B=$26.04/12gal=$2.17 per gal
C=$28.14/14gal=$2.01 per gal
D=$30.45/15gal=$2.03 per gal
So C is the cheapest per gallon.
Answer:
f'(x) = 
Step-by-step explanation:
i) f(x) = 9 / x
ii) f'(x) = 

Answer:
Levi would have to pay $94 if he bought all 5 kids movie tickets and 6 snacks for everyone to share (god that's a lot of money for a movie)
Step-by-step explanation:
We can set up a system of equations:
x + y = 12
x - y = 4
Adding these two together:
2x = 16
x = 8
Substituting 8 in the first equation:
8 + y = 12
y = 4
Hope this helps!