1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
2 years ago
12

Find the measure of the marked angles.

Mathematics
1 answer:
Andre45 [30]2 years ago
4 0
So you have 6x-20 and 4x+30. These angles are perpendicular to each other, meaning together they equal 180 degrees. To solve for this equation add both of the equations together equal to 180.
6x-20+4x+30=180
Now subtract: 30-20= 10 so 180-10= 170
Next add 6x to 4x= 10x
So 170=10x
X=17
Now we use substitution to simplify our answers into numerical form:
6(17)-20= 82 this is for 6x-20
4(17)+30= 98 this is for 4x+30
Hope that helps! :)
You might be interested in
It cost $16.80 for a half dozen cookies. How much does one cookie cost?
Vadim26 [7]
I think it’s 36 cents or .357
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me i did it but messed up some ware plz help . 5x5=4x5+9=
Lyrx [107]

Answer: 25=29

Step-by-step explanation:5x5=25

4x5+9=29

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
find the height of a cone with a diameter of 12m whose volume is 264m cubed. use 3.14 and round it to the nearest meter
Dima020 [189]

Answer:

775 42512

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Answer for <br> D=<br> E=<br> F=
Natali [406]
All three of those angels are 98 degrees. F is supplementary, as the given angle and it must add up to 180. D is parallel to F. E is the same as D.
7 0
1 year ago
A cafeteria purchases milk from one of three providers each week, depending on what other items need to be purchased. The probab
Ivanshal [37]

Answer:

The cafeteria should budget $2.90 on average for one gallon of milk.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A survey of 80 students found that 24 students both play in the band and play a sport. But 22 students are not in band and do no
    13·2 answers
  • The expression 5n+2 can be used to find the total cost in dollars of bowling where n us is the number of games bowled and 2 repr
    10·1 answer
  • Find an ordered pair that satisfies the equation 81x + 18y = 9
    6·2 answers
  • How many feet of shelves will the library have after the new shelves are installed?
    11·1 answer
  • Which is equivalent to 3log28 + 4log212 − log32?
    13·1 answer
  • Do you multiply or divide calories?
    13·1 answer
  • Clarence saved 19% of the money he earned. If he earned $90, how much did Clarence save?
    15·1 answer
  • Does the graph represent an arithmetic sequence or geometric sequence?
    10·1 answer
  • Solve for x.<br><br> 2/3 ( 1/2x + 12) = 1/2 (1/3x + 14) - 3
    15·2 answers
  • Question Number 2!! Thank youu
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!