1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
5

Geometry Angle Problem

Mathematics
1 answer:
SCORPION-xisa [38]3 years ago
7 0
360 ÷ 6 = 60 (Angles at a point)

Answer: 60°
You might be interested in
Need help asap with these
IRISSAK [1]

Answer:

1. 6n - 15

2. x + 10

3. -4d + 15

4. true, associative property

5. distributive, commutative

Step-by-step explanation:

1. distribute 3/4 into the parentheses, so multiply 3/4 * 8 and 3/4 * -20

2. distribute the 2 into the parentheses so multiply 2 * 3x and 2 * 5, then combine like terms

3. distribute -3 into the parentheses so -3 * 4D and -3 * -5 then add like terms

4. add like terms on both sides of the equal sign and you get 10x on both sides. this is the associative property because it doesn't matter what's inside or outside the parentheses you get the same answer no matter how you add them up

5. the first part is distributive because you distributed the three into the parentheses and the second part is commutative because you switch them around and you can get the same answer

6 0
3 years ago
A home improvement store rents vacuums at $45 for the first day and $22 for each day thereafter. If y represents the total cost
Gwar [14]

Answer with explanation:

Amount charged by Home Improvement Store for first day=$ 45

Amount charged per day after first day = $ 22

y= Total cost

x=Number of days Rented

Writing the above statement in terms of function

→y=1×$45 +(x-1)×$22

→→Total amount charged(y)=45+22x-22

→→→y=22x+23

is, the required function.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is -5/4 minus 7?
DaniilM [7]

Answer:

-33/4 or -8 1/4

Step-by-step explanation:

Make similar terms:

-5/4 - 28/4: then solve

-5 - 28 = -33: put over 4

-33/4: simplify

-8 1/4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 347 students going on a field trip. Each bus holds 44 students. If each bus costs $95, is the total cost of the buses
Paul [167]

No, the total cost will be less than $1000.

There will be 7 buses with 44 students each and one bus with 39 students. So in there will be 8 buses in all.

8*$95=$760


8 0
3 years ago
Which is a better deal 12.4 ounces for $4.99 or 21 ounces for $6.49?
ella [17]

Answer:

<em>Getting 21 ounces for $6.49 is a better deal!</em>

Step-by-step explanation:

4.99 / 12.4 = 0.402419...

6.49 / 21 = 0.30904...

0.4 is larger than 0.30 therefore 0.30 is less and a better deal.

Have an amazing day! ^-^

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider the following equations: −x − y = 1 y = x + 3 If the two equations are graphed, at what point do the lines representing
    7·1 answer
  • Si quiero construir una plaza circular cuya superficie debe estar comprendida entre 5000 y 6000 metros m2.¿ Entre qué dos valore
    9·1 answer
  • Two similar cones have radii of 9 and 1, respectively. what is the ratio of their volumes?
    10·1 answer
  • Eric has saved $18,300 toward a down payment on a house. He makes a salary of $59,750 a year. What is the maximum he could affor
    12·2 answers
  • 2k to the power of 6 over 8k to the power of 2
    7·2 answers
  • In 2010 polls indicated that 75% of Americans favored mandatory testing of students in public schools as a way to rate the schoo
    11·1 answer
  • Solve the absolute value equation.<br> 3 = 16 - xl
    7·1 answer
  • Helppppppppppppppppppp
    12·1 answer
  • PLEASE ANSWER WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • 6.-2 &lt; 2x - 4&lt;4 (1 point)<br> Please tell me the answer
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!