1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
3 years ago
11

Mrs. Rodríguez will make name tags for each of the 45 choir members and 30 orchestra members. The materials for each name tag co

st $0.44. What is the total cost of the materials Mrs. Rodríguez will use to make these name tags?
Mathematics
2 answers:
xz_007 [3.2K]3 years ago
6 0

Answer:

It's $33

Step-by-step explanation:

torisob [31]3 years ago
3 0

Answer:

It should be $33 - - - - -

Step-by-step explanation:

45 + 30 = 75

75 × 0.44 = 33

You might be interested in
QUICKK ANSWERR (will mark brainlist)
atroni [7]

Answer:

Jessie sold x DVDs for $<u>3</u> each and then sold a board game for $<u>12</u>. Jessie made (select) $27 in her sales. How many DVDs did she sell?

She sold 5 DVDs

Step-by-step explanation:

3x+12=27

3x=15

x=5

5 DVDS

4 0
3 years ago
Write the decimal form for the number name below. Six hundred six thousandths
alisha [4.7K]

Answer:

600.006 would be the answer

6 0
2 years ago
The answer to a,b and c
GuDViN [60]

Answer:

16/45; 4/45; 1125

Step-by-step explanation:

Since you know that 4/9 and 1/5 are used, make them common denominators. So 4/9 would turn into 20/45 and 1/5 would be 9/45. It results in 29/45, but that is the amount spent, so you would subtract 45-29/45, resulting in 16/45. For B, you know that she spent 3/4 of the savings, so you know that 1/4 is not being spent. So use 1/4 multiplied by 16/45 from part A to get 4/45. For C, you know that 4/45 is $100, so I multiplied 45x100 to get 4500 and then divided by 4 to get 4500/4.

8 0
3 years ago
What expression represents the volume of the cylinder, in cubic units?
Marat540 [252]

Answer:

It's A

Step-by-step explanation:

I hope that it's a correct answer.

7 0
3 years ago
Pls pls help I no understand
vazorg [7]

Answer: 2p+1.50=11.50

               p = 5.00

<u>Step-by-step explanation:</u>

<em>Note: the tip is calculated on top of the total so this figure is a redherring</em>

<u>2 pancakes</u> <em>plus</em> <u>1 fruit cup</u> <em>equals</em> <u>total bill</u>

          2p       +        1.50          =         11.50

2p + 1.50 = 11.50

<u>      - 1.50 </u> <u> - 1.50  </u>

 2p         = 10.00

<u>÷2          </u>    <u> ÷2       </u>

    p         =  5.00

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The quotient of 12 and the product of 5 and t
    9·1 answer
  • What is the unit rate if there are 258 purple polka-dot pencils in 3 purple polka-dot purses?
    8·1 answer
  • I will mark brainiest is my answer is correct? I just got confuse because it saying do not simplify
    7·1 answer
  • You put $600 in a savings account. The account earns 6% simple interest per year. a. What is the interest earned after 10 years?
    6·1 answer
  • Find the unit rate<br> 39 plants in 3 rows =<br> plants per row
    7·2 answers
  • if there’s two answers on this question, i’ll give whoever said it best &amp; got the right answer brainliest✔
    6·2 answers
  • Find z=<br> A) 37<br> B) 39<br> C) 51
    9·2 answers
  • Kelly had of a tank of gas at the
    6·1 answer
  • Write an equivalent expression using the distributive property: 6(x-8)
    10·1 answer
  • What graph represents −3x+1≤10
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!