1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadya68 [22]
3 years ago
13

Draw a rectangle with an area of 8 square units and a perimeter of 12 units what are the side lengths of the rectangle

Mathematics
1 answer:
OLEGan [10]3 years ago
3 0
                   4
     ________________
     I                              l
 2  l                              l  2                 A= 4*2=8
     l_______________l                     P=  4+4+2+2
                  4                                               ^      ^
                                                                   8 + 4= 12
You might be interested in
Write an integer to describe the situation AND explain the meaning of zero. 35 FEET BELOW SEA LEVEL
Mashcka [7]
The answer is -35 because it says below sea level
3 0
3 years ago
I really need help on this i dont know how to do it.
Juli2301 [7.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

25x = 300

Rearrange to solve

x = 300 divided by 25 = 12

Hope this helps

5 0
3 years ago
I will give 30 points if u help now
Amiraneli [1.4K]

Answer:

3. x=16

4. x=51

Step-by-step explanation:

3. 3x-8=x+24

2x=32

x=16

4. 2/3(x+27)= 180-(3x-25)

2/3x+18=180-3x+25

11/3x=187

11x=561

x=51

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider ΔABC with its centroid at point E and median AD. What is the length of AE if AD = 30?
7nadin3 [17]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the value of 3.2n when n=5
Lady bird [3.3K]
3.2n=3.2*5

3.2*5=16 the answer is 16

Hope this helps, have a great day!! 

:)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Name the property of real numbers illustrated by the equation 2x + 4y = 4y + 2x.
    10·1 answer
  • 11over 5 divided by 20 over 3
    6·2 answers
  • a family has a monthly mortgage payment of $760, which is 16% of their monthly income. What is the family's monthly income
    13·2 answers
  • Determine the projection of the vector v = (−1, 6, 4 onto the vector u = (−1, 2, 4.
    7·1 answer
  • Jillian rolled a number cube 360 times. About how many times do you expect her to roll a 2
    7·1 answer
  • Work out the angle of size x
    5·1 answer
  • A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
    6·1 answer
  • Isabella is travelling in Brazil during the summer, She knows that a 15-minute phone call home to her family costs $45.85 and a
    12·1 answer
  • Which is greater, 24 or - 25
    13·2 answers
  • A box of 100 sanitizing wipes costs 12$.How much does one wipe cost?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!