1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marishachu [46]
3 years ago
14

Hi! i'm showing this to my sister and she wants to know, At a yard sale, Jennifer sold 2 tricycles for $22.50 each, 3 old video

games for $2.75 each, a video for $5.00, and a dictionary for 75 cents. How much money did she make?
Mathematics
2 answers:
quester [9]3 years ago
8 0

Jennifer made $59.

$22.50 times 2 is $45 and $2.75 times 3 is $8.25, the sum of these numbers is $53.25.

$5 plus $0.75 is $5.75, and the sum of $5.75 plus $53.25 is exactly 59 dollars.

<em>If this is incorrect, please, don't refrain to tell me. </em>

Marianna [84]3 years ago
7 0
45+8.25+5+0.75 is what you need to add
You might be interested in
Ralph owns a circular farm as shown. He is planning to fence a triangular pigpen ABC in the farm. Point M is the midpoint of the
Flauer [41]

Answer:

Total = \$942

Step-by-step explanation:

Given

A = (0,0)

C = (3,4)

See attachment for farm

Required

The cost of fencing the farm

First, calculate the radius of the farm.

The radius is represented with AC.

So, we have:

AC = \sqrt{(x_1 - x_2)^2 + (y_1 - y_2)^2} ---- distance formula

So, we have:

AC = \sqrt{(0 - 3)^2 + (0 - 4)^2}

AC = \sqrt{(- 3)^2 + ( - 4)^2}

AC = \sqrt{9+16}

AC = \sqrt{25}

AC = 5

Hence:

r = 5 --- radius

Calculate the circumference of the circle

C = 2\pi r

C = 2 * 3.14 * 5

C = 31.4yd

If 1 yard costs $30, 31.4 yards will cost:

Total = 31.4 * 30

Total = \$942

5 0
3 years ago
If k(x) = 5x-6, which expression is equivalent to (k+k) (4)?
goldenfox [79]

Answer:

<em>5(4) - 6 + 5(4) - 6</em>

Step-by-step explanation:

k(x) = 5x - 6

(k+k)(x) = 5x - 6 + 5x - 6

(k+k)(4) = 5(4) - 6 + 5(4) - 6

=> Option D is correct

Hope this helps!

5 0
4 years ago
Write an equation of the line that goes through the points (-2,-2) and (-4,-4).<br> PLEASE ANSWER
I am Lyosha [343]

y=x

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the points below, are the two lines parallel, perpendicular, or neither?
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

none of them are perpendicular or parallel

5 0
3 years ago
A manufacturing plant earned $80 per man-hour of labor when it opened. Each year, the plant earns an additional 5% per man-hour.
baherus [9]

A function that gives the amount that the plant earns per man-hour t years after it opens is \mathrm{A}(\mathrm{t})=80 \times 1.05^{\mathrm{t}}

<h3><u>Solution:</u></h3>

Given that  

A manufacturing plant earned $80 per man-hour of labor when it opened.

Each year, the plant earns an additional 5% per man-hour.

Need to write a function that gives the amount A(t) that the plant earns per man-hour t years after it opens.  

Amount earned by plant when it is opened = $80 per man-hour

As it is given that each year, the plants earns an additional of 5% per man hour

So Amount earned by plant after one year = $80 + 5% of $80 = 80 ( 1 + 0.05) = (80 x 1.05)

Amount earned by plant after two years is given as:

=(80 \times 1.05)+5 \% \text { of }(80 \times 1.05)=(80 \times 1.05)(1.05)=80 \times 1.052

Similarly Amount earned by plant after three years =80 \times 1.05^{t}

\begin{array}{l}{\Rightarrow \text { Amount earned by plant after } t \text { years }=80 \times 1.05^{t}} \\\\ {\Rightarrow \text { Required function } \mathrm{A}(t)=80 \times 1.05^{t}}\end{array}

Hence a function that gives the amount that the plant earns per man-hour t years after it opens is \mathrm{A}(t)=80 \times 1.05^{t}

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you divide 10÷14
    10·1 answer
  • Which numbers below belong to the solution set of the equation? Check all that apply. x+9=26
    15·1 answer
  • Explain why the amount of money in the account at the end of t years is given by the formula:
    13·1 answer
  • Candy selling at $6.00 per pound will be mixed with candy selling at $9.00 per pound. How many pounds of the more expensive cand
    12·2 answers
  • Placebos are used so that even the people who do not receive a treatment can benefit from the study. ? 2. Controlled experiments
    8·1 answer
  • Candy store sells Carmel’s and milk chocolate by the pound. The table below shows the total cost, in dollars, for a pound of eac
    6·1 answer
  • In the recursive formula f(n) = f(n - 1) + 5, the value of the previous term is represented by
    15·1 answer
  • Does one equal to zero?
    14·2 answers
  • Plz help me well mark brainliest if you are correct!
    8·2 answers
  • Please help. I will give brainiest ASAP. Giving 10 points The radius of a circle is 7 meters. What is the length of a 135° arc?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!