1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madam [21]
3 years ago
11

chris worked 3 1/2 hours at his uncles farm. He was paid 8$ for every 1/4 hour he worked. How much money did chris make

Mathematics
1 answer:
Elza [17]3 years ago
5 0

Answer:

$112

Step-by-step explanation:

So first figure out how much he makes an hour

8*4 is 32.

32*3 1/2 is $112

You might be interested in
Irene is going to read a 216-page book. If she reads at a rate of 18 pages per day, how many days will it take her to read 1/3 o
Molodets [167]
It will take her 4 days to read 1/3 of the book.

The answer is 4.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
5 is 5% of what number?​
iragen [17]

Answer:

100

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is 7/10 equivalent to write the answer in fractions
Romashka [77]
7/10 is equivalent to 3.5/5 is one
8 0
3 years ago
A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is
Nata [24]

the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75

<u>Step-by-step explanation:</u>

Given A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11. For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23 . We have to find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.

Let the cost of each pound of trail mix is $y.

and  the cost of each pound of jelly beans is $x.

According to question,

For   3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11.

⇒ 3x+2y=11  →  (1)

For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23

⇒ 5x+6y=23 →  (2)

Solving (1) and (2), we get

3(1 equation)-(2 equation)=0

⇒3(3x+2y)-5x-6y=3(11)-23

⇒9x+6y-5x-6y=10

hence,

⇒4x=10

⇒x=2.5

Putting x=2.5 in  3x+2y=11  we get ;

⇒  3x+2y=11

⇒  3(2.5)+2y=11

⇒  2y=11-7.5=3.5

⇒  y=1.75

Hence, the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75 .

6 0
4 years ago
At 5 a.m., the temperature at an airport was −9.4°F . Six hours later, the temperature was 2.8°F . Which expression represents t
guajiro [1.7K]
-9.4 + x6 = 2.8 this is an equation for the question
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 0.0013 in scientific notation
    13·2 answers
  • Daniel ran 38 laps on the track. Each lap is 1/4 mile long. How many miles did Daniel run?
    7·1 answer
  • Rachel took $100 shopping. She spent $37.85 on a new outfit and $42.70 on shoes. How much change did she bring home?
    8·1 answer
  • HELP PLEASE ITS DUE TODAY
    8·2 answers
  • What is the domain of the function y=-4x-1 when the range is -25
    9·1 answer
  • Please help me with my Algebra. :)
    14·1 answer
  • Which value represents |-100|?
    9·2 answers
  • (8a+5b−3)+3(b−3) Simplify
    14·2 answers
  • ...............??..?.?.?.?.?.??..??...??..?.??...??..?.?.? a
    8·1 answer
  • What type of angle is show​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!