Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
t_a = 7 s
t_w = 5 s
Step-by-step explanation:
Given:
- The average speed in air v_a = 16 m/s
- The average speed in water v_w = 3 m/s
- The total distance D = 127 m
- The total time T = 12 s
Find:
How long did the stone fall in air and how long did it fall in the water?
Solution:
- Lets time taken by stone to drop through air as t_a = t_a.
- The time taken in water would be t_w = (12 - t_a)
- The total distance covered can be calculated as:
D = v_a*t_a+ v_w*(12 - t_a)
127 = 16*t_a + 3*(12 - t_a)
Simplify and solve for t:
91 = 16*t_a - 3t_a
13*t_a = 91
t_a = 7 s
t_w = 5 s
Answer:
there are 161 calories in 28 gram,then:
one gram of dry roasted cashews contains=161/28=5.75 calories
You eat 12 gram of it, =12*5.75=69 calories
9 cashews has 12gram, then:
one gram of dry roasted cashews contains= 9/12 = 0.75 cashews
there are total of 28gram in one serving.
Therefore cashews in one serving = 0.75*28=21cashews
a)69 calories
b)21cashews
Answer:
x=2.5
Step-by-step explanation:
Put the like terms together, like so:
10x-2x=34-14
The result is this:
8x=20
Simplify to get:
x=2.5
1.) 2368000 (two million, three hundred sixty-eight thousand)
2.) 864,346,000 rounded to nearest thousand
3.) 864,345,537.00 not 100% on the last answer
Good luck