Answer:
6
Step-by-step explanation:
Total number of subsets is given as

But the subset of a set consists of the proper subsets, an empty set and the set itself.
Total number of subsets are 64
Therefore,


Comparing both sides

Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
Answer:
Step-by-step explanation:
Part A - Where did Phillip make a mistake? Justify your answer using complete sentences.
Use order of operation (PEMDAS)
He should multiply 8 x 4 first
Part B - Solve the expression correctly in the space below.
(5 x 9) - 8 x 4
= 45 - 32
= 13
Part C - Use the same rules of order of operations to solve the expression (8-4) +9 x 3. Explain your steps as you solve it.
(8-4) + 9 x 3
Step 1: 4 + 9 x 3 (Subtract in the parenthesis first)
Step 2: 4 + 27 (Multiply 9 x 3)
Step 3: 31 (Add)
N P r = (n!)/((n-r)!)
8 P 4 = (8!)/((8-4)!)
8 P 4 = (8!)/(4!)
8 P 4 = (8*7*6*5*4!)/(4!)
8 P 4 = 8*7*6*5
8 P 4 = 1680
The final answer is 1680