El precio total por 3 1/2 kg de jitomate que compró Juana es 127.75
Para saber el precio total de los 3 1/2 kg de jitomate que compró Juana debemos hacer el siguiente procedimiento.
Necesitamos saber cuánto vale medio kg de jitomate, para ello dividimos 36.50 en 2.
36.50/2 = 18.25
Luego multiplicamos 36.50 por 3, para saber cuánto valen 3 kg de jitomate.
36.50 X 3 = 109.5
Por último, sumamos el precio de medio kilo con el precio de tres kilos para tener el total que pagó Juana.
109.5 + 18.25 = 127,75
Aprenda más en: brainly.com/question/16170919
You start by looking at what number can divide evenly into both 16 and 48. Both numbers are divisible by 16. 16 goes into 16 once and 16 goes into 48 three times. So you divide each term by 16 and your expression should look like this: 16 (p+3)
Answer:
21
Step-by-step explanation:
average 9 pounds per three weeks
divide 9 in 3 three weeks
3 pounds per week
7 times 3 is 21
The correct option is -33/65.
The solution is given below:
Answer:
2 : 5
Step-by-step explanation:
Ratio expresses the relationship between two or more numbers. It shows the frequency of the number of times that one value is contained within other value(s).
We are to determine the ratio of dimes to nickels
total sum of nickels = 3 + 12 = 15
total sum of dimes = 4 + 2 = 6
6 : 15
three can divide each of the numbers
2 : 5