1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
postnew [5]
2 years ago
11

A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn

Mathematics
1 answer:
lidiya [134]2 years ago
3 0

Answer:0.12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Mary is analyzing a quadratic function f(x) and a linear function g(x). Will they intersect? Which coordinates if they do? Negat
Umnica [9.8K]

Answer:

The graphs of the two function will not intersect.

Step-by-step explanation:

We are given a quadratic function f(x).

Also g(x) is given by a set of values as:

 x            g(x)

 1              -1

  2             0

  3              1

As g(x) is a linear function hence we find out the equation of g(x) by the slope intercept form of a line: y=mx+c

let g(x)=y

when x=1 ,   g(x)=-1

-1=m+c----(1)

when x=2   , g(x)=0

0=2m+c------(2)

Hence, on solving (1) and (2) by method of elimination we get:

m=1 and c=-2

Hence, the equation of g(x) is:

g(x)=x-2

So clearly from the graph we could see that the graph of the two functions will never intersect.


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Toronto FC have lost 25% of their games if they have played 16 games how many would they have lost
bija089 [108]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
I'm not sure what the answer is but I'm leaning toward A. Can someone help?​
Flauer [41]

Answer:

Yea im pretty sure that it is A

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Yvette earns $3 for every 1/4 hour she works. what is her hourly rate of pay
Lunna [17]
Yvette's hourly rate of pay is $12.
3+3+3+3=12
7 0
2 years ago
Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2.5 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per
m_a_m_a [10]

Answer:$6/Yard

Step-by-step explanation:

You make it into an algebraic expression, 2.5x=15.

Then, you divide both sides by 2.5

2.5x=15,   2.5x/2.5 =x, 15/2.5=6.

x=6.

x represents the amount of dollars per yard.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A banana man is looking at a cool plane in the air . Match the values with their descriptions.
    8·1 answer
  • Which set of fractions is ordered from least to greatest? 2/6,1/4,4/10 1/4,2/6,4/10 4/10,2/6,/14 or 1/4,4/10,2/6
    14·1 answer
  • I'll give you 66 POINTS TO SOLVE THIS FOR ME ASAP
    13·2 answers
  • What is the final amount if 1584 is decreased by 18% followed by a 19% increase?
    15·1 answer
  • Which of these could be considered a statistical question?
    9·2 answers
  • Seventy million pounds of trout are grown in the U.S. every year. Farm-raised trout contain an average of 32 grams of fat per po
    14·1 answer
  • Choose Yes or No to tell if the number 3 will make each equation true. 2 ÷ □ = 3 2 Choose... 2 ÷ 6 = □ Choose... 2 ÷ □ = 2 3 Cho
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to
    9·1 answer
  • Please help me <br> Find the product of ( 5x+2y)( 5x-3y) using the identity.
    15·1 answer
  • Please help me with this problem
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!