1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
postnew [5]
3 years ago
11

A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn

Mathematics
1 answer:
lidiya [134]3 years ago
3 0

Answer:0.12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Where might be a lesser sooty owl be found sleeping?
emmainna [20.7K]
The Lesser Sooty Owl is a strictly nocturnal bird. Hides & sleeps during the day in dense foliage, between tangles of aerial roots, in all kinds of crevices, or beneath overhanging banks. Hunts in clearings and near roads, but also inside forest.
8 0
3 years ago
Karla needs to convert 16 oz to cups.She knows that 8 liquid oz= 1 c.Her work is shown.
padilas [110]

Answer:

  • Karla is wrong, correct answer is 2  cups

Step-by-step explanation:

<u>8 oz = 1 cup</u>

  • the ratio 1 oz = 1/8 cup

<u>Find the answer using the ratio</u>

  • 16 oz = 16*1/8 cup = 2 cups
7 0
3 years ago
What is 5 2/3 as a improper fraction
leva [86]

You would write it as 17/3 because you times 3 by 5 and get 15 and then you add the 2 to get 17 and you leave the 3 underneath the 17 so you final answer is 17/3 and that is a improper fraction

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
John ran the​ 100-m dash with a time of 9.96 sec. If this pace could be maintained for an entire 26-mi ​marathon, what would his
soldi70 [24.7K]
We know that 
1 mile----------------> 1609.34 meters
26 miles---------------> X
X=26*1609.34=41842.84 m

I apply a rule of three to know the time

if 100 m---------------9.96 sec
41842.84 m----------> x
x=41842.84*9.96/100=4167.5468 sec

to get minutes I divide it by 60---------> 4167.5468/60=69.459113 minutes

to get hours I divide it by 60----------> 69.459113/60=1.1576518 hours

1.1576518= 1 hour 9 minutes 27.55 sec

the answer is 1 hour 9 minutes 27.55 sec------->(4167.5468 sec)

3 0
3 years ago
Four different beverages are sold at a​ fast-food restaurant: soft​ drinks, tea,​ coffee, and bottled water. Explain why the typ
suter [353]

Answer:  The values of the variable can only be placed into categories.

Step-by-step explanation:

Type list of beverage sold is a categorical variable because the values of the variable can only be placed into categories.

A categorical variable, also referred to as nominal variable. is a variable which consist of two or more categories, this usually does not involve special ordering of the categories.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • An athlete trains for 95 min each day for as many days as possible.Write an equation that relates the number of days d that the
    8·1 answer
  • Amber and Will are in line together to buy tickets.Amber moves back by by 3 places three times to talk to friends .She then is i
    14·2 answers
  • Y=6x-11<br> -2-3y=-7 what is the answer?
    7·2 answers
  • One weekend, a newsstand sold twice as many Sunday papers as Friday papers. The Sunday paper costs $1.50, the Friday paper costs
    10·1 answer
  • Is the sum of an odd number and an even number, even?
    5·2 answers
  • The angle of a triangle is 30 degrees 60 degrees and 90 degrees Is this a unique triangle
    13·1 answer
  • Wei has $150.00 to make a garland using 60-cent balloons. He wants to purchase 100 blue balloons and some number of white balloo
    10·2 answers
  • Find lim PLEASE I NEED HELP ASAP !!!!
    9·1 answer
  • I need help!!!
    12·1 answer
  • Which problem would you use the following proportion to solve for?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!