1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tom [10]
2 years ago
14

What is a squared plus b squared equal c squared?

Mathematics
1 answer:
Ostrovityanka [42]2 years ago
8 0
A^2+b^2=c^2 is known as the Pythagorean theorem. It is used to describe the relationship of the lengths of the sides of a right triangle.
You might be interested in
How do i multiply this answer 0x12 i dont know if its 0 or 12?
marissa [1.9K]

Answer: 0

Anything multiply 0 will be 0

<u><em>Please mark as brainliest if answer is right </em></u>

Have a great day, be safe and healthy  

Thank u  

XD  

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You buy 2.3 pounds of apples for<br>$1.43 per pound. How much do<br>you spend?​
saveliy_v [14]

Answer:

$3.30 ($3.289)

Step-by-step explanation:

2.3 times 1.43 = 3.289 rounded to 3.30

6 0
3 years ago
Question 8 heeellppp plzzzzzz
Ratling [72]

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A lake was closed because of an accidental pesticide spill. The concentration of the pesticide after the spill was 848 parts per
DochEvi [55]

Answer:

Step-by-step explanation:

a_{n}=a_{1}r^{n-1}\\0=848(0.75)^{n-1}\\or~(0.75)^{n-1}=0\\0.75

or~n \rightarrow 1+\infty\\or~n \rightarrow \infty

Hence lake will never be free of pesticide.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. A package of 23 medicated cough drops costs $3.00. What is the unit cost (unit rate)? O $0.11 per cough drop O $1.30 per coug
Simora [160]

Answer:

$ 0.13

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • An educational psychologist wishes to know the mean number of words a third grader can read per minute. She wants to make an est
    14·1 answer
  • Which equation best represents the line?
    6·1 answer
  • Paul has some money in his wallet, all in $1 bills. He buys a hat and has $6 left, as shown in
    12·1 answer
  • Which is a better buy; 5 pencils for $0.75 or 8 pencils for $1.00?
    9·1 answer
  • 82 rounded to the nearest ten
    14·1 answer
  • Prove the formula that:
    12·1 answer
  • What is a Altitude?​
    14·2 answers
  • You are traveling by car to New York City. The map you will use for your journey is
    12·2 answers
  • Explain the difference between solving an and<br> inequality and an or inequality.
    13·1 answer
  • Five students are competing in a race. In how many different
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!