1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
2 years ago
9

The ice cream shop sells sundaes for $2 each and banana splits for $3 each. One day, the shop sold 8 more sundaes than banana sp

lits and also made a total of $156. Which system of equations represents the situation?
Mathematics
1 answer:
Nataliya [291]2 years ago
4 0

Answer:

$82 sundaes

$74 banana split

Step-by-step explanation:

Step one :

Given data

Cost of sundaes =$2 each

Cost of banana split =$3 each

Let the number of sundaes bought be x

And the number of banana split bought be y

The total is x+y

The shop sold 8 more Sundaes than the Banana split

x=8+y—-------1

Total amount made = $156

Therefore the system of equation for the situation is

x=8+y----—----------1

2x+3y=156---------2

But x=8+y

8+y+y=156

8+2y=156

2y=156-8

2y=148

Divide both sides by 2

y=148/2

y=74

On That day they sold $74 banana split

And also they sold x=8+74=$82 sundaes

You might be interested in
Find the unit rate for each, then compare. Which is faster?
son4ous [18]

Answer:

8 laps in 70 seconds is faster.

Step-by-step explanation:

If we divide 70/8 and 98/12 we get the following:

70/8= 8.75

98/12=8.16

8.75>8.16

The unit rate is 1 lap in 8.75 seconds and 1 lap in 8.16 seconds

4 0
2 years ago
What is the slope of the line X=-3?
Mars2501 [29]

Answer:

undefined

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me?
Zielflug [23.3K]
Can't see itt!!!!!!!
6 0
3 years ago
Can someone explain? Brainliest + Points! :D
Ulleksa [173]
I'm not I understand. The range is the highest value minus the lowest value, which on the graph is 10-4=6.
8 0
3 years ago
Please help due soon
Schach [20]

Answer:

You should divide (÷)

Step-by-step explanation:

4.80÷ 80/100

then u add them together and get ur answer

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Sam has $65 to spend on clothes. He wants to buy a pair of jeans for $29 and spend the rest on t-shirts. Each t-shirt costs $9.
    7·2 answers
  • A musical instrument has a pitch of 220 hertz when the wavelength is 3 feet. When the wavelength is 4 feet, the pitch is 165 her
    8·1 answer
  • What are the steps and answer to <br> 1/3k+80=1/2k+120
    12·1 answer
  • 702 miles - 150 miles
    12·2 answers
  • Susan is searching for a new apartment. Her monthly salary is $1,800, and she wants to spend no more than 35% of her budget on r
    8·1 answer
  • A figure is translated rotated or reflected describe its image
    10·1 answer
  • A surveying instrument is 5 feet from the ground, 22 feet from the base of a building. The angle of elevation from the top of th
    12·2 answers
  • Can u pls help me with this question asap ​
    6·2 answers
  • In triangle ABC,the measure of angle A is 78° and the measure of angle B is 35° What is the measure of angle C
    7·1 answer
  • Pls help with this question asap!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!