1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
3 years ago
9

Simplify the expression. PLEASEE Help me ​

Mathematics
1 answer:
zhuklara [117]3 years ago
3 0

Answer:

First box : 2

Second box : 8

Third box : 4

Fourth box : 80

Fifth box : 240

Step-by-step explanation:

First, 9 - 7 = 2

Second, 2 x 2 x 2 = 8

Third, 8/2 = 4

Fourth, 320/4 = 80

Fifth, 80 x 3 = 240

Hope this helps!

You might be interested in
If x = 45, solve for y
Tanzania [10]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
HELP! I will give BRAINLIEST!! Please EXPLAIN Olga tried to solve an equation step by step. ​ Equation: 1/4 ( 1/3k + 9) = 6 ​ St
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

Olga's mistake was in Step 3 because she divided the entire equation by 3 instead of dividing it by 1/3.

3 0
3 years ago
G
kvv77 [185]

Answer:

Girls in Mr. Chang's class: 28 - 21 ; # girl students = # total students - # boy students ; 7 girl students.

Boys in Mr. Chang's class: 28 - 7 ; # boy students = # total students - girl students ; 21 boy students.

8 0
3 years ago
Work out the surface area of this cylinder.<br> Radius= 12 cm<br> Height= 35 cm
Ad libitum [116K]
3543.72 cm^2.

Hopefully it helped ya
7 0
3 years ago
52.48 which digit in the tens place
goldfiish [28.3K]

The tenth place would be. . 4

The TENS place would be 5

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Show me the steps of this 0.49×3.5
    14·1 answer
  • -8x + 5 ( 1 + x ) = 2x - 20 , solve step by step, and explain each step !!! please !
    12·1 answer
  • What is the a<br> nswer to<br> 5(r-11)=2(r-4)-6
    13·1 answer
  • The digits of a two-digit number differ by 3. If the digits are interchanged, and the resulting number is added to the original
    6·2 answers
  • Plz, the question is below!
    6·2 answers
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • Calculate the voltage of a circuit with a current of 2.4 amps and a resistance of 4 ohms.?
    6·1 answer
  • A plane intersects exactly three faces of a cube.
    14·2 answers
  • Answer quickly!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Which is a better deal: A tool that costs $13.99 with 7% tax or the same tool that costs $14.03 with 6.5% tax
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!