1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natka813 [3]
3 years ago
15

2. (08.05 HC)

Mathematics
1 answer:
4vir4ik [10]3 years ago
8 0

Answer:

option 3

Step-by-step explanation:

not sure if right

You might be interested in
What is the difference between a trapezoid and a rhombus?
Leya [2.2K]
Your answer is C bro
7 0
2 years ago
What is ∛2197? Explain how you got your answer.
user100 [1]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

We need to write our answer in exponential form. Ask yourself the question, "What times itself 3 times will give you 2197?" Your answer is 13^{3}. This will go inside of your cube root. You now have \sqrt[3]{13^{3} }. Since there's a power of 3 and a cube root, those cancel each other out, and your answer is 13.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the following product? (2 square root 7+3 square root 6)(5 square root 2+4 square root 3)
Xelga [282]

(2\sqrt7+3\sqrt6)(5\sqrt2+4\sqrt3)\qquad\text{use distributive property}\\\\=(2\sqrt7)(5\sqrt2)+(2\sqrt7)(4\sqrt3)+(3\sqrt6)(5\sqrt2)+(3\sqrt6)(4\sqrt3)\\\\=10\sqrt{14}+8\sqrt{21}+15\sqrt{12}+12\sqrt{18}\\\\=10\sqrt{14}+8\sqrt{21}+15\sqrt{4\cdot3}+12\sqrt{9\cdot2}\\\\=10\sqrt{14}+8\sqrt{21}+15\sqrt4\cdot\sqrt3+12\sqrt9\cdot\sqrt2\\\\=10\sqrt{14}+8\sqrt{21}+(15)(2)\sqrt3+(12)(3)\sqrt2\\\\=\boxed{10\sqrt{14}+8\sqrt{21}+30\sqrt3+36\sqrt2}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve x to the power of 2 = 4 where x is a real number. Please help fast
zimovet [89]

Answer:

It's 2

Step-by-step explanation:

X is 2 because if you multiply two by two you get 4

7 0
3 years ago
There are 453.592 grams in one pound. A semi-slick, Kevlar tire weighs about 520 grams. What is the tire’s weight in pounds?
Murljashka [212]
The answer is 1.15 pounds
5 0
4 years ago
Other questions:
  • It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price
    15·2 answers
  • To make 2 batches of nut bars,jayda needs to use 4 eggs.how many eggs are used in each batch of nut bars
    9·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELP ME
    11·2 answers
  • Where are the x-intercept(s) of the graph?
    10·1 answer
  • To determine the aptness of the model, which of the following would most likely be performed?
    9·1 answer
  • The system of equations is given:
    8·1 answer
  • Lauren is building a tree house with her dad. The dimensions of the floor are 9 feet by 6 feet. What is the area of the floor, m
    5·1 answer
  • Hurry!!!! I need help ​
    11·2 answers
  • Please i mean come on i eed a favor
    5·1 answer
  • END OF UNIT MATH TEST PLEASE HELP
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!