1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
3 years ago
15

It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price

Mathematics
2 answers:
garik1379 [7]3 years ago
8 0

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

Total Unit (Movie Tickets) 4

Total Price: 36

36/4=9

Total $9

Evgen [1.6K]3 years ago
5 0

Answer:

$9 per ticket

Step-by-step explanation:

36/4=9

You might be interested in
Colin rides his bike 10 and a half miles every morning and 12 and 1/4 miles every afternoon on Monday he wrote his usual distanc
jeka94
12 1/4- 1 1/2 >>> Convert fractions to decimals:
12.25- 1.5 = 10.75 >>> Convert decimals back to fractions:
10 3/4 >>> Add miles from the morning:  10 + 10 3/4 = 20 3/4 miles
3 0
3 years ago
Can somebody help me please ​
aleksklad [387]

Answer:

I think it's -2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x.
Sergio039 [100]

Answer:

can you please show attachments?

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
ANSWER IT PLZ! Evaluate the expression. 3² + 6 × 2² - 4² ÷ 2³ = ?
guapka [62]

Answer:

3² + 6 × 2² - 4² ÷ 2³ = 31.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A=9y+3yx solve for y
solong [7]
The answer is y= a/3(3+x)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A rectangular tank is 5/9 full of water. If
    11·1 answer
  • A watch company sells 35 watches each day. How many watches does the company sell in two weeks if it’s open every day
    7·2 answers
  • On Monday, Ken spent half of his money on a new game. The next day he earned $12 mowing lawns. He now has $32. How much money di
    15·1 answer
  • Find the perimeter of this shape.
    13·2 answers
  • The price of a television was reduced from $250 to $200. What was the percent decrease in price? HELPP? ILL GIVE YOU A BRAINLLES
    12·1 answer
  • A twelve pack of soda is on sale for $2.64. What is<br> the cost for one
    6·2 answers
  • I have more im about to post it after this :D plz help and explain
    9·2 answers
  • Write as an exponent with the base of b:<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28b%5E%7B4%7D%20%29%5E%7Bm%7D" id="TexFormula1"
    15·1 answer
  • You go to Ihop and order two servings of pancakes and a
    5·2 answers
  • Can slope intercept form have y as the slope?<br><br> For example:<br> x = 7y
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!