1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
3 years ago
15

It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price

Mathematics
2 answers:
garik1379 [7]3 years ago
8 0

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

Total Unit (Movie Tickets) 4

Total Price: 36

36/4=9

Total $9

Evgen [1.6K]3 years ago
5 0

Answer:

$9 per ticket

Step-by-step explanation:

36/4=9

You might be interested in
Can anyone help me solve this extra cridit worksheet
Sonbull [250]

Answer:

God is good at all times

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
The value of a collectible coin can be represented by the equation y = 2x + 9.74 , where x represents the number of years that C
Softa [21]

Answer:

The value was $11.74

Step-by-step explanation:

y = 2(1) + 9.74

y = 11.74

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of this triangle? 0 480 m2 525 m2 675 m2 900 m2​
Kruka [31]

Answer:

480 m²

Step-by-step explanation:

A = bh/2

A = 64 m × 15 m / 2

A = 480 m²

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find a + b, 2a + 3b, |a|, and |a − b|. a = 4i + j, b = i − 2j
bogdanovich [222]
Add the component i apart and the compents j apart
4 0
3 years ago
Jeene and her friends were selling cookies. They sold four more boxes second week in the than they did the first week . On the t
Georgia [21]

Answer:

i did 352 x 2 witch was 704 so i believe that it is 704 bc it said they sold double the sale of their second week

hoped this helped let me know if it did

8 0
3 years ago
Other questions:
  • (6,2),(9,r),m=-1 find the value of r
    13·1 answer
  • Which of the following is the horizontal asymptote for the graph below?
    15·2 answers
  • Math help
    15·1 answer
  • billy and bob picked mangoes from a tree in the ratio 3:5 respectively. if they collected 16 mangoes altogether then how many di
    10·1 answer
  • Enter the mixed number as an improper fraction.<br><br> 2 <br> 2<br> 5<br> =
    7·2 answers
  • A square window has a perimeter of 184 inches. How long is each side of the window?
    15·2 answers
  • Julie has 9 carrots. Sam has 4 carrots. How many carrots do they have together?
    7·2 answers
  • 1/3 + a = 5/4 what is a
    14·2 answers
  • Find the surface area pls
    10·2 answers
  • 3. Mr. Tipplat can grade 4 papers in 3 minutes. How long wil it take him to grade 22 papere?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!