1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
3 years ago
15

Please help me i really need the answer

Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]3 years ago
5 0
So try and recognize the pattern. For level 1, you have 1 box and 12 cans. In 2, you have 3 boxes and 36 cans. 12/1 is 12, 36/3 is 12 and so on. The # of boxes times 12 is the number of cans. The # of boxes in the display is equal to the total number of boxes in each level. Level 5 will mean 1+2+3+4+5=15. Level 6 is 1+2+3+4+5+6=21. So if 6 has 21 display boxes, we can do 21*12 and you will get 252. Your answer is E, 252 cans.
You might be interested in
Graphing functions <br> f(x)=x^2-6x-27/x+3
hammer [34]
Funny, this looks like a complex graph, until you realize that the numerator can be written like (x+3)(x-9).

So really, this is a straight line f(x) = x-9.

But wait, there's a catch. x≠3, because that would divide by zero. So in your straight line, you have to draw a "hole" at (3,6)
5 0
3 years ago
I make $348 a week at my new job. what is my yearly salary?
rosijanka [135]

Answer:

$18,096 a year

Step-by-step explanation:

There are around 52 weeks in a year. You make $348 a week.

52 x 348 = $18,096

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
0.1325 to thr hundredths
viktelen [127]
.13 hope this helps :D
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A protective cover for a wireless tablet has a height of 8 inches and base of 7 inches. What is the area of the cover?
RUDIKE [14]
So to find the answer of the area, you have to multiply 7 and 8 which would equal to 56.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the following simplified product? Assume x greater-than-or-equal-to 0 (StartRoot 10 x Superscript 4 Baseline EndRoot min
    10·1 answer
  • Answer number 15 plz!. Plz do this ASAP!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Can someone pls help
    15·2 answers
  • If a=1, b = 2 and c=-3, find the value of 4a3b2<br>​
    6·1 answer
  • Hi please help me look below
    9·1 answer
  • Classify the number -3
    11·1 answer
  • A pumpkin patch charges a $5 entrance fee and $0.60 per pound for pumpkins. Which of the following represents the cost C, In dol
    7·2 answers
  • The cost of 1 movie ticket is $7.50. The cost of 2 movie tickets is $15. Based on this constant rate of change, what is the cost
    6·1 answer
  • Can you please help me​
    11·1 answer
  • Factorize of 2a³-a²+a-2​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!