1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sveta_85 [38]
3 years ago
14

I need help ASAP!! PLEASE EXPLAIN YOUR ANSWER

Mathematics
1 answer:
mezya [45]3 years ago
5 0

Answer:

600

Step-by-step explanation:

Volume of cuboid = l x w x h

length = 12

width = 10

height = 5

12 x 10 x 5 = 600 yd^3

answered by g a u t h m a t h

You might be interested in
PLEASE HELP ASAP 25 PTS + BRAINLIEST TO RIGHR/BEST ANSWER. <br><br> sorry for the screen
damaskus [11]

Answer:

The answer is A I just looked it up on mathaway and it is never wrong

Step-by-step explanation:

Standard form always has the largest coefficients first

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does B.O.D.M.A.S. or B.E.D.M.A.S. mean?
kakasveta [241]
B E D M A S  MEANS BRACKETS EXPONENTS DIVISION MULTIPLICATION ADDITION AND SUBTRACTION
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
4. What's the area of the above figure, which has sides of length 6 and 8?
ANTONII [103]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

To get the area of anything you multiply the width by the length.

6×8=48

4 0
3 years ago
It cost $75 to rent a limo, plus $20 per hr. Write an equation to represent the total cost,c, of renting the limo for T hours.
qwelly [4]

We must create the equation from the information. Well, we know that there is a 75 dollar fee right off the top, and there is the word "plus" in the information meaning there will be adding.

1. Add the given cost plus the addition sign.

75 + ___ = ?

Now, we must find out what fills in "__." It says that it costs $20 per hour to rent the limo. However, it doesnt tell you how many hours it is being rented for, however it does say that the amount of hours is represented by T. So, fill in that information.

2. Fill in the second number.

75 + 20T = ?

Since there isn't a number to finish the second number to the equation, we know that there isn't going to be a completed answer. So, fill in the final cost with "c" as explained in the equation.

3. Write the answer.

75 + 20T = c

So, the equation to this problem is:

75 + 20T = c

Which is how to find out how much the limo costs to rent it.

5 0
3 years ago
Solve 2x-15≤5 please help
matrenka [14]

Answer:

x≤10

Step-by-step explanation:

2x-15≤5

+15 (both sides)

2x≤20

divided by 2 (both sides)

x≤10

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me !?! I don’t get it
    5·1 answer
  • Help please............
    5·2 answers
  • Solve for x. Tx-ux=3t
    12·1 answer
  • A line passes through the points (1, 4) and (3, –4). which is the slope of the line?
    5·1 answer
  • Help, please!!! 30 points!
    14·2 answers
  • The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?
    9·2 answers
  • There will be 6 people at Eli's cake party. She wants to bake enough cake so that each person she feeds eat at least 1/5 of the
    11·1 answer
  • Pls help with number 3
    10·2 answers
  • If Amn, Bpq are two matrices, state the conditions when they are conformable for (i) addition, (ii) multiplication (iii) additio
    11·1 answer
  • Can you pls help me with this question thank you
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!