1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Step2247 [10]
3 years ago
9

The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
earnstyle [38]3 years ago
6 0

Answer:

36/$15 which equals $2.04 per pound

Step-by-step explanation:

HACTEHA [7]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

36/$15 = $2.04 per pound

You might be interested in
A park measures 85.5 square yards. A family rents 3/10 of that area to host a birthday party. How large is the area that the fam
motikmotik

Answer:

25.65 square yards

Step-by-step explanation:

The area is 85.5 yd^2

He rents 3/10ths

Multiply the area  by the fractional part he rents

85.5 * 3/10

256.5/10

25.65 yd^2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
-2x^2 + 4x + 16 in vertex form​
Reil [10]

Answer:

y = - 2(x - 1)² + 18

Step-by-step explanation:

- 2x² + 4x + 16 ← factor out - 2 from the first 2 terms

= - 2(x² - 2x) + 16

using the method of completing the square

add/subtract ( half the coefficient of the x- term)² to x² - 2x

= - 2(x² + 2(- 1)x + 1 - 1) + 16

= - 2(x - 1)² + 2 + 16

= - 2(x - 1)² + 18 ← in vertex form

6 0
2 years ago
The headless horseman rode 4/1-2 miles from the old Dutch burying ground to the haunted woods he then traveled 9/3-4 miles from
enyata [817]

Answer:

26 1/4 miles

Step-by-step explanation:

9+4+12=25

1/2+3/4=1 1/4

25+1 1/4= 26 1/4

7 0
2 years ago
The Montanez family is a family of four people. They have used 3,485.78 gallons of water so far this month. They cannot exceed 7
il63 [147K]

Answer:

x ≤ 3764.72

Step-by-step expl anation:

The Montanez family cannot use more than 7250.50 gallons, this means that they can use less than or equal to 7250.50 gallons, this tells you which sign to use.  The variable x can be used to describe how much water they have left to use and then you add 3,485.78 gallons to x.

x + 3485.78 ≤ 7250.50   This inequality means that the amount of water the family has yet to use added to 3485.78 gallons cannot exceed 7250.50 gallons.

Next, you simplify the inequality using the property of inequalities.

x ≤ 7250.50 - 3485.78

x ≤ 3764.72

5 0
3 years ago
Need help. <br>how do you write 2.4 with the 4 repeating, as a fraction or mixed number?​
inysia [295]
2.44444444444= 22/9
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Congratulations! You just won a fantastic trip to Cozumel!! Unfortunately you cannot take your dogs with you. None of your famil
    14·1 answer
  • A block of southern pine wood has a mass of 54.6 g and density of 0.65 ​ g/cm3 ​ . The block is a rectangular prism with a lengt
    15·2 answers
  • Write 84.8 in words. please and thank you.
    14·2 answers
  • On a trip to the beach a family spent $350 on hotel, and $275 on food. They rented bikes for $35 and later went to the movies an
    14·1 answer
  • Write the point slope form of the equation of the line through the given points
    6·1 answer
  • I need helpppppppppp
    12·1 answer
  • your neighbor spent three times more money on Halloween candy then you your neighbor spent $27 on Halloween candy write an equat
    13·1 answer
  • Let x be the size of a house (sq ft) and y be the amount of natural gas used (therms) during a specified period. Suppose that fo
    6·1 answer
  • The probability distribution shows the probability of the number of prior car accidents for 100 individuals that have put in a c
    6·1 answer
  • (-5,0) with a rotation of 90° counterclockwise
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!