1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allisa [31]
2 years ago
10

If a whole pan of brownies is being sold for $16, how much it cost to purchase 3/4 of the pan?

Mathematics
2 answers:
andre [41]2 years ago
8 0

Answer:

It will cost $12 to purchase 3/4 of the pan of brownies

Step-by-step explanation:

3/4 of 16 is equal to 12.

Hope this helps! Pls mark brainliest

KATRIN_1 [288]2 years ago
5 0

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

We have to do this operation:

(16/4) x 3 = 4 x 3 = $12

You might be interested in
12−3/4(d+16)=−5 ANSWER FOR D
antoniya [11.8K]
D=20/3 or in decimal form d=6.666, it keeps going
6 0
2 years ago
The maximum height of a vehicle that can safely pass under a bridge is 12 feet 5 inches. A truck measures 162 inches in height.
Leni [432]
1 foot = 12 inches. If you multiply 12 by 12 and then add 5, you get 149. 149 is less than 162 so it will be able to fit!
8 0
2 years ago
I think I got this wrong so can someone please help me and explain it to me
Ber [7]

Answer:

the answer is c

Step-by-step explanation:

Becuase he is given 100 dollars and he uses 20 dollars a day, so you put x with 20 to calculate how many days that he can spend $20 on

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A store sells candles.
maria [59]

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

If you start at 45% and it reduces by 20% you are just doing 45-20 which equals 25. (Please let me know if im wrong)

7 0
3 years ago
A 2-quart carton of apple juice costs $4.56. What is the price per cup?
Ede4ka [16]

Answer:

57 cents

    or

$0.57

Step-by-step explanation:

1 quart= 4 cups

2 quarts=8 cups

8 cups=4.56

Divide each side by 8

1 cup=0.57

Hope this Helps!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A kayaker can paddle 12 mi in 2 h moving with the river current. Paddling at the same pace, the trip back against takes 4 h. Ass
    13·1 answer
  • 2 divided to 28 with remainder
    8·2 answers
  • Which of the following are solutions to the system
    7·1 answer
  • Geometry Question help if you can
    15·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLY IF 2 PEOPLE ANSWER! I spent 3/4 of my money and then I spent 1/5 of what was left.
    7·2 answers
  • George buys some first class and second class stamps to put on some letters. Each first class stamp costs 67p, and each second c
    7·1 answer
  • 14 + 3х - 5 + 4х how do I solve ​
    6·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST
    9·1 answer
  • Course Task
    14·1 answer
  • Answer the parts below.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!