Answer:
1. he took 8/12 for lunch, but 1/12 is left
2. she ate 2/5, but there's 4/15 left of the whole cake that is untouched
Step-by-step explanation:
i hope this helps, the wording is a little confusing to me tho
Answer:
7 rings = $2.52
then 1 ring will cost = 1/7×2.52
= 0.36
Therefore 1 ring will cost $0.36.
Answer:

Step-by-step explanation:
Flip the equation.

Add -9 to both sides


Divide both sides by 7/8

hope this helps
Answer:
24xz + 28yz
Step-by-step explanation:
4z(6x + 7y) ← multiply each term in the parenthesis by 4z
= 24xz + 28yz