1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
10

Please help!!! I’m on functions Khan. Will give Brainliest

Mathematics
2 answers:
SashulF [63]3 years ago
5 0
It’s 20f-30g I just took that question on a test
Dennis_Churaev [7]3 years ago
3 0

f(6) means that you look at x = 6 and notice the y-axis, then you will get the answer.

If you don't know. f(6) = -6 (Look at x = 6 then look at y = -6.)

Also for g(5), same with f(6). Look at x = 5 and notice the y-axis. When x = 5, y = -5.

Now we know that f(6) = -6 and g(5) = -5

Substitute f(6) = -6 and g(5) = -5 for easier look.

-6-6*(-5) = -6+30 = 24

So the answer is 24.

You might be interested in
Last month, when Joe took his puppy to the veterinarian, the puppy weighed 4.8 pounds. This month, the puppy weighed 6.72 pounds
Anvisha [2.4K]

Answer:40% weight increase

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Reggie lost 3 spaceships in level 3 of a video game. He lost 45 points for each spaceship. When he completed level 3, he earned
Georgia [21]

Answer:

Reggie has 5 cockldos

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The function, f(x)=70n-400, models the profit of the instructor of a guitar class per month, where n is the number of students e
zimovet [89]

profit=f(x)

so solve for f(x)=1000

1000=70n-400

add 400 to both sides

1400=70n

divide both sides by 70

20=n

20 students need to be enrolled to make a profit of 1000.00

4 0
3 years ago
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Amanda walked 2.5 miles to the post office and another 1.6 miles to the park then she walked home following the same route how f
adell [148]
2.5+2.5+1.6+1.6= 8.2 miles

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • suppose that $17,000 is deposited for six years at 5% APR. Calculate the interest earned if interest is compounded quartly . Rou
    10·1 answer
  • Write an inequality that compares-6, 3, and 5
    11·1 answer
  • In triangle STU, u2 = s2 + t2.
    10·1 answer
  • To paint a house, a painting company charges a flat rate of $500 for supplies, plus $50 for each hour of labor.
    10·1 answer
  • Each Saturday, a store reduces the price of any unsold item by
    10·1 answer
  • How much water and how much drink mix should Jerome use to make enough energy drink for all the runners? Create a table to show
    10·2 answers
  • Can someone answer 13,14,15 i will give brainliest.
    5·1 answer
  • Question in picture solve
    13·2 answers
  • Hello have you wached slogoman
    12·1 answer
  • Can someone help me please
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!