Answer:
The number of solutions is one
Step-by-step explanation:
Here, we want to get the number of solutions
since the linear equations are not the same, neither do they have the same x-variable, we can have only one solution
Plug in a -20 wherever you see a b
(-20)^2 +4*-20-89/13
400 + -80-89/13
400 - 169/13
400-13
=387
Hope this helps
B.120 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ASAP? oh ok
Answer:
12/18
Step-by-step explanation:
Simplifying 12/18 makes it 2/3
The difference in the price per bag for 150 bags versus 50 bags is $0.05 per bag
<h3>What is an
equation?</h3>
An equation is an expression that shows the relationship between two or more variables and numbers.
From the diagram:
Price for 150 bag = $38
Cost per bag = $40 / 150 = $0.25
Also:
Price for 50 bag = $15
Cost per bag = $15 / 50 = $0.30
Difference in price = $0.30 - $0.25 = $0.05
The difference in the price per bag for 150 bags versus 50 bags is $0.05 per bag
Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832