Answer: each of the five jugs contained 0.4 litres of milk each.
Step-by-step explanation:
given data;
number of jugs= 5
quantity of milk = 2 litres.
solution:
quantity of milk in each jug = 
= 
= 0.4 litres.
Answer:
D.) C = pi *d
Step-by-step explanation:
The circumference of a circle is given by
C= 2 * pi * r
or
C = pi *d
Each of A, C, and D are rational, so presumably B is the answer here.
A is rational, since

, so

.
C is also rational. If

, then

. This would mean

, and so

.
D is rational by a similar argument. If

, then

. So,

, which means

.
Answer:
The cost for 5 songs is $5.35
Step-by-step explanation:
Find the unit rate for 1 song by dividing the total cost for 3 songs by 3
$3.21 ÷ 3 = $1.07
The unit rate is $1.07 per song, so multiply that by 5 to find the total cost for 5 songs
$1.07 * 5 = $5.35
D is the correct answer because it can be simplified