Answer:
10058
Step-by-step explanation:
The equation is of the form
y = ab^x
Where a is the initial value, y is the final amount and x is the time
y = 6000 b^x
7200 = 6000 b^6
Divide each side by 6000
7200/6000 = b^6
1.2 = b^6
Take the 6th root on each side
1.2 ^ 1/6 = b^6 ^ 1/6
1.030853321 = b
y = 6000 (1.030853321) ^ x
Let x = 17
y = 6000 (1.030853321) ^ 17
y=10057.68696
Rounding to the nearest whole number
y = 10058
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
Using proportion

230/1 times 12 1/2 on a fraction calculator should give you the answer :)
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.