A 3-gallon jug of water costs $15.00. What is the price per quart?
2 answers:
5 Bc u divide 15 by 3 to get 5
Answer:
1.25 dollars per quart
Step-by-step explanation:
There are 4 quarts per gallon
3 gallons * 4 quarts/ gallon = 12 quarts
15 dollars/ 12 quarts
1.25 dollars per quart
You might be interested in
The answer is B because its a square so all sides are equal and then you factor
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is 7.2368421053 .
U+(v-t)
that’s the answer!
The mixed number will be 13 3/4.