1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr Goodwill [35]
3 years ago
6

A 3-gallon jug of water costs $15.00. What is the price per quart?

Mathematics
2 answers:
kaheart [24]3 years ago
6 0
5 Bc u divide 15 by 3 to get 5
AVprozaik [17]3 years ago
4 0

Answer:

1.25 dollars per quart

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts per gallon

3 gallons * 4 quarts/ gallon = 12 quarts

15 dollars/ 12 quarts

1.25 dollars per quart

You might be interested in
If the width of a square piece of material is 3x – 2, what is the area?
Zinaida [17]
The answer is B because its a square so all sides are equal and then you factor
3 0
2 years ago
What is the domain and range function?
VLD [36.1K]

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What is 275 divided by 38
Triss [41]

Answer:

The answer is 7.2368421053 .

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Don’t know how to do this!
hram777 [196]
U+(v-t)
that’s the answer!
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which mixed number is equivalent to the improper fraction 55/4
Lunna [17]

The mixed number will be 13 3/4.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find 3 consecutive even integers if their sum decreased by 10 equals -22
    7·1 answer
  • A boat travels 21 miles due north and then 28 miles due east. Then the boat travels in a straight line back to its starting poin
    12·1 answer
  • Kendall's brother, Arnold bought a plate at this store, and he also payed 3% in sales tax. Arnold paid a total of 0.72 in sales
    15·1 answer
  • What type of number is 643i
    15·1 answer
  • Wench model represents the factors of x^2+9x+8?
    8·1 answer
  • Select the appropriate property of equality for the statement. If a = b, then a + c = b + c.
    11·1 answer
  • Please help on this question :(
    8·1 answer
  • GIVING OUT BRAINLIEST TO WHOEVER CAN PROVIDE THE CORRECT ANSWER !! Asap
    7·1 answer
  • Donna is selling cucumbers from her backyard garden. Her garden is 56 square feet in total and she can grow 1 cucumber every 72
    12·1 answer
  • HELP DO NOT KNOW HOW TO DO THIS!!!!!!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!