1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SOVA2 [1]
2 years ago
12

If a and bare real numbers, which equation represents the Commutative Property of

Mathematics
2 answers:
dimaraw [331]2 years ago
8 0

Answer:

Axd=bxa

Step-by-step explanation:

valkas [14]2 years ago
3 0

Answer:

A. a times b = b times a

Step-by-step explanation:

The other person is wrong I took is on edge. Here is proof.

You might be interested in
What is the recursive rule for the following sequence: -9, -2, 5, 12, ….
tino4ka555 [31]

Answer:

The answer is option (C)=an-1+7

Step-by-step explanation:

A recursive rule is a formula that in which each term is expressed as a function of its preceding term(s), meaning in order to get to the nth term you have to express it in a form of the term that comes before it. In our case the a(n-1) term

So for the sequence -9, -2, 5, 12

The nth term is any number on the sequence and

  • -2 is the a(n-1) term for -9
  • 5 is the a(n-1) term for -2
  • 12 is the a(n-1) term for 5

So we need to find out what we have to do to the preceding term to get the next.

To get -2 from -9 we have to add 7 to -9; -9+7=-2

To get 5 from -2 we have to add 7 to -2; -2+7=5

To get 12 from 5 we add 7 to 5; 7+5=12

So the recursive rule would be= a n-1+7

5 0
2 years ago
Mrs. Ham is planning a party for students who have met their goal of reading seven books during the most recent eight weeks of v
djyliett [7]

Answer:

8 pizzas and 32 drinks

Step-by-step explanation:

12 times 8 equals 96

0.50 times 32 equals 16

96 plus 16 equals 112

7 0
3 years ago
The cost y (in dollars) to rent a camping tent is proportional to the number x of days that the tent is rented. It costs $56 to
sleet_krkn [62]
This is the concept of algebra, we solve the question as follows:
The cost of renting a camping tent is y
The number of days is x
cost is proportional to number of days, thus:
yαx
y=kx
where k is the constant of proportionality.
If y=$56 when x=7 days, then:
56=7k
hence:
k=56/7=8
therefore:
y=kx will be:
y=8x
the equation in slope intercept form which is y=mx+c is y=8x. In our case c=0 because there was no initial payments required to rent apart from the daily charges.
7 0
3 years ago
Triangles A and B are similar. A has side lengths 2, 4, and 6. B has corresponding side lengths ???, 16, and 24
ZanzabumX [31]

Answer:

The length of A will be 8 as

The ratio between the sides are 4:1

Since Side is 2 therefore side A=2*4

=8

Hope u got your answer..

8 0
2 years ago
Mr. Lee bought rock to landscape around his house. He paid $190.72 for 8 tons of rock. How much did each ton cost?
frez [133]

Answer:

the correct answer I's 23.84

Step-by-step explanation:

I dividedc190.72 by 8

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Write 3327 in expanded form. Do not evaluate the powers of 10. 3327=
    14·1 answer
  • Tell whether this sequence is arithmetic. If it is identify the common difference. 19,8,-3,-14
    11·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • If r = 3 units and x = 11 units,then what is the volume of the cylinder?
    9·1 answer
  • Anybody know the answer
    7·2 answers
  • Someone help on this plzzz
    7·2 answers
  • The area of this rectangle is 8cm2<br> (3x + 1) cm<br> (2x + 5) cm<br> Work out the value of x
    5·1 answer
  • Name the slope and y-intercept of the graph of 3x - 2y = 18 A. B. 2 3 -6 6 C. -3.-9 D. 2 -9​
    12·1 answer
  • Expand this expression<br> x(2x-3)
    12·2 answers
  • A cruise line ship left Port A and traveled 90 miles due west and then 400 miles due north. At this point, the ship docked at Po
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!