1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gennadij [26K]
3 years ago
15

Tim's friends gave him 15$ for pizza. If he buys 3 pizzas for 7$ each how much more money does tim need

Mathematics
2 answers:
SOVA2 [1]3 years ago
7 0

Answer:

Tim needs 6 more dollars

Step-by-step explanation:

7x3=21 | 21-15=6

nadya68 [22]3 years ago
6 0

Answer:

6$

Step-by-step explanation:

3pizzas=7*3=21

he have 15 so

21-15=6$ will be needed

You might be interested in
Is the number 5 prime, composite, or neither?
OlgaM077 [116]

Answer:

A number that is divisible only by itself and 1 

therefore 5 is a prime number

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose GDP is $12 trillion, taxes are $3.6 trillion, private saving is $1.5 trillion, and public saving is $0.8 trillion. Assum
Marianna [84]

Assuming this economy is closed: Consumption $6.9 trillion; Government Purchases $11.2 trillion; National Saving $2.3 trillion; Investment $2.3 trillion.

<h3>Gross domestic product</h3>

a. Consumption

Private S = ( Y – T – C )

C = Y - T - Private S

C = $12 - $3.6 - $1.5 =$6.9 trillion

b. Government purchases

Public S = ( T - G )          

G = T - Public S                                                        

G = $12 - $0.8

G = $11.2 trillion

c and d. National saving and investment

National savings = Public S + Private S

National savings = $0.8 + $1.5

National savings =$2.3 trillion

Investment=Savings=$2.3 trillion

Therefore, Consumption $6.9 trillion; Government Purchases $11.2 trillion; National Saving $2.3 trillion; Investment $2.3 trillion.

Learn more about GDP here:brainly.com/question/1383956

3 0
2 years ago
Sam needs to make a long-distance call from a pay phone. With his prepaid phone card, he will be charged $1.00 to connect and $0
Mademuasel [1]

Answer:  The required system of equations representing the given situation is

y=1+0.5x\\\\y=3+0.25x

Step-by-step explanation: Given that Sam needs to make a long-distance call from a pay phone.

We are to write a system to represent the situation.

Let x represent the number of minutes Sam talked on the phone and y represents the total amount that he paid for the call.

According to the given information,

with prepaid phone card, Sam will be charged $1.00 to connect and $0.50 per minute.

So, the equation representing this situation is

y=1+0.5x~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~(i)

Also, if Sam places a collect call with the operator he will be charged $3.00 to connect and $0.25 per minute.

So, the equation representing this situation is

y=3+0.25x~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~(ii)

Thus, the required system of equations representing the given situation is

y=1+0.5x\\\\y=3+0.25x

3 0
2 years ago
A 5-kilogram bag of cement costs $18.15. What is the unit price?
Gnom [1K]

Answer:3.63

Step-by-step explanation:because if we divide 18.15 by 5 is equal 3.63.

3 0
2 years ago
What is this equation called?
nadya68 [22]

\left\{\begin{array}{ccc}3x-6y=20&|\cdot2\\2x-4y=3&|\cdot3\end{array}\right\\\left\{\begin{array}{ccc}6x-12y=40\\6x-12y=9\\\end{array}\right

The left sides of the equations are the same and the right sides of the equations are different, therefore the system of equations is inconsistent.

Answer: B. inconsistent.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Tyrone's age is 2 years less than 4 times his younger sister's age. If his younger sister's age is b years, which of the followi
    6·2 answers
  • Translate each phrase into a variable expression. use n for the variable
    14·2 answers
  • The polynomial 8x2 – 8x + 2 – 5 + x is simplified to 8x2 – gx – h. What are the value of g and h?
    9·2 answers
  • Find the sum of the first 9 terms of the geometric series:<br> 3 + 21 + 147 + …
    13·1 answer
  • What is the equation in point slope form of the point (2,-5) and (0,3)
    7·1 answer
  • The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less the other number. What are the numbers?
    15·1 answer
  • X/√24-√150/4=3√96/16
    9·1 answer
  • Which of these tables represents a non-linear function?
    10·1 answer
  • Please help. If this isn't done by today i'm grounded :(
    12·2 answers
  • Mr Ahmad bought 2 fans and 3 table lamps for $540. Each fan cost 3 times as much as a table lamp. (a) Find the cost of each tabl
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!