1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Illusion [34]
3 years ago
6

Will mark brainliest

Mathematics
1 answer:
AlekseyPX3 years ago
8 0

E and C. 2:5 and salt:pepper

You might be interested in
Company A charges a $125 annual fee plus $7 per hour car share fee.
ololo11 [35]

Answer:

6 hours

Step-by-step explanation:

A: y=125+7x

B: y=110+10x

for A to be a better deal than B, 125+7x<110+10x has to be true

  • subtract 7x from both sides and subtract 110 from both sides of the inequality: 15<3x
  • divide by 3: 5<x
  • so x has to be greater than 5, im pretty sure it's 6 hours but it might also be 5 depending on how it's taught for you
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of the line with a slope of 3/4 and y-intercept of -2
aleksandr82 [10.1K]
The slope intercept form equation is this
y = mx + b
m being the slope and b being the y intercept
So, an equation of a line with a slope of 3/4 and a y-intercept of -2 would look like this
y = 3/4x - 2
I hope this helps.
YOU'RE WELCOME :D
7 0
3 years ago
It takes Kyle of an hour to walk of a mile. He walks 2 miles. How many hours did it take him?
mel-nik [20]

Answer:

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me with this ​
Luda [366]

Step-by-step explanation:

Diameter = 2r

= 7.7 = 2r

7.7/2 = r

3.85=r

3 0
3 years ago
Apparently giving out free points is against the Community Guidelines so lets try this again! Hey How is everyone? Also here is
loris [4]

Answer:

42.5 and i'm pretty good

Step-by-step explanation:

how r u doing

90-5=B/2=x

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a 5-day work week, Matt puts 175 miles on his car. His wife, Sarah, puts 100 more miles on her car than he does in the same a
    14·1 answer
  • Grandpa Jones is 75 years old. This is 9 years less than seven times the age of Junior Jones. How old is Junior?
    7·2 answers
  • Rangers at Howard Lake stocked the lake yesterday with a total of 72,190 fish. 55,738 of the fish were trout and the rest were c
    12·1 answer
  • A ______________ is an ordered set of numbers or objects in which the order helps you predict what comes next
    7·2 answers
  • What 3 factors were used to create this product game board with the numbers 4 6 9 14 49?
    11·1 answer
  • (07.07 LC)A bus pass costs $9 per week. Which of the following equations shows the total cost in dollars, t, of the bus pass for
    13·1 answer
  • Neeed help pls. Find the measure of each side indicated. Round to nearest tenth. Pls help
    6·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • Need Help Fast!!! 10 points!
    7·1 answer
  • Mike and eat 21 hot dogs in 6 mi uses. She wants to know how many minutes it would take to eat 35 hotdogs if she can keep up the
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!