Answer: 1/40 or .025
See the attached image for the explanation.
Hope this helps! Please make me the brainliest, it’s not necessary but appreciated, I put a lot of effort and research into my answers. Have a good day, stay safe and stay healthy.
Answer:
x=9
Step-by-step explanation:
A pound of oranges cost x dollar => A pound of pears cost x+3 dollar
We have: 8x+4(x+3)=30 => 12x=30-12=18 =>x=1.5
5 pounds of pears cost: 5(x+3)=5(1.5+3)=5*4.5= 22.5 (dollar)
Answer:
$17.53
Step-by-step explanation:
You know the total price of 22 copies was $365.66. To find the price of one copy, you divide 365.66 by 22 to get $17.53 per copy.
The answer is B because you have to do the opposite which means you have to subtract -9-2=-11