1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
neonofarm [45]
3 years ago
11

A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?

Mathematics
2 answers:
Alexeev081 [22]3 years ago
6 0

Answer:

0.04

Step-by-step explanation:

set up a proportion!

sorry if its sloppy, i did this on my laptop :/

stepladder [879]3 years ago
4 0

Answer:

.48 cents for 1 oz

Step-by-step explanation:

You first take the 2.99 and divide by 62 to get your amount for 1 oz

You might be interested in
Each statement describes a transformation of the graph of y= x. Which statement correctly describes the graph of yu x- 8?
tamaranim1 [39]

Answer:h

Step-by-step explanation:

H

4 0
3 years ago
Math please save me
Naily [24]
The answer is 18 beacause 6+6+2+4=18

4 0
3 years ago
Estimate the quotient to the nearest whole number by using compatible numbers 32.44 ÷ 4.36
GarryVolchara [31]
I'm pretty sure its 7
7 0
3 years ago
How to find slope on a graph?
GalinKa [24]
Well you basically use rise/run so basically you choose two points on the line and you count how many squares it goes up until its on the same line as the other point and then you count how many squares to the side to get to the other point so rise/run ill explain it a lil better
8 0
3 years ago
Please help me I can’t fail it
Hoochie [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

1.rational

2.irrational

3.rational

4.rational

5.rational

6.irrational

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which polynomial represents the difference below? (8x^2 + 9) - (3x^2 + 2x + 5)
    13·2 answers
  • The number of hours it takes Jack to drive from Boston to Bangor is inversely proportional to his average driving speed. When he
    13·1 answer
  • Find the median of the following data set. 0.32, 0.68, 1.05, 0.74, 0.6, 0.91
    13·1 answer
  • Please help. it’s really important!
    14·1 answer
  • Mary walks from comer D to comer E to comer F on a city block that measures 264 feet wide and 900 feet long. Kate walks
    12·2 answers
  • How are independent and dependent variables different
    15·1 answer
  • Which product matches the shading on the grids? ​
    9·1 answer
  • #1 Which of the following equations is equivalent to y=3(x-2)+7
    9·1 answer
  • Describe the error made in subtracting the two rational expressions shown
    14·2 answers
  • What are the real solutions to the equation 5x2 + 29x + 20 = 0?<br><br>​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!